Kalp yetmezliği hastalarında plazma katestatin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma catestatin levels in patients with heart failure
  1. Tez No: 391025
  2. Yazar: GALİP BÜYÜKTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kalp yetmezliği, yaygın karşılaşılan ölümcül bir klinik tablodur. Katestatin kromogranin A?nın parçalanmasıyla oluşan bir peptiddir ve katekolamin salınımını inhibe eder. Katestatin kalp yetmezliği ilişkisi son yıllarda araştırılmaya başlanmış ancak sınırlı sayıda ve birbiriyle çelişen sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada temel olarak kalp yetmezliği olmayan ve kalp yetmezliğinin farklı evrelerinde bulunan hasta gruplarının katestatin düzeyleri arasındaki farkın ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca katestatinin kalp yetmezliği ile ilişkisi olduğu bilinen proBNP ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu(LVEF) değerleri, bunun yanında diğer laboratuar bulgular ile ilişkisinin ortaya konması da katestatinin tanınması açısından önemli bulunmuştur. Bunun için kalp yetmezliği hastası (LVEF
Özet (Çeviri)
Heart failure is a fatal and commonly encountered clinical condition. Catestatin is a peptide which occurs by chromogranin A?s fragmantation and inhibits catecholamin secretion. The relationship between catestatin and heart failure is started to investigate recent years but a few number of researchs were performed and inconsistent results were recieved in these researchs. In this study, it is mainly aimed to find out the differences of catestatin levels between patients in different stages of heart failure and individuals without heart failure. Also, discovering the relationships between catestatin and proBNP, left ventricular ejection fraction (LVEF) which are the predictors of heart failure and some laboratory findings are considered significant in terms of descripting catestatin. 60 patients with heart failure (LVEF