Orbita tümörlerinin cerrahi tedavisinde yüksek teknolojik olanakların kullanımı
Use high technology in the surgical treatment of orbital tumors
  1. Tez No: 391038
  2. Yazar: IRGEN HODAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Orbita patolojilerinin tedavisi her ne kadar göz kliniklerini ilgilendiriyor gibi görünse de, özellikle intrakranial yapılarla ilişkili ekstraoküler patolojiler nöroşirürjinin farklı bir ilgi ve deneyim isteyen özel bir uğraşı alanını oluşturur. Bu bölge patolojilerine nadir rastlanılması, orbitanın kendine özgü anatomisinin söz konusu olması, bunun yanı sıra ciddi bir bilgi birikimini gerektirmesi, orbita patolojilerinin cerrahi tedavisinin önemini ortaya koymaktadır. Diğer taraftan, teknolojik gelişmelerin bir cerrahın en önemli yardımcısı olduğu da unutulmamalıdır. Biz bu çalışmamızda, cerrahi tedavilerinin oldukça zor olduğu orbita lezyonlarında, günümüz teknolojik olanaklarını (navigasyon sistemi, intraoperatif BT, intraoperatif MRG) kullanarak, bu teknolojik olanakların cerrahi sonuçlar üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışmaya 2008-2013 yılları arasında GATA Beyin ve Sinir Cerrahisi AD?da orbita tümörü tanısı almış, mikroskobik ve/veya endoskopik teknikler ile transkranial ve transnazal yaklaşımlar kullanılarak opere edilen 17 olgu dahil edilmiştir. Bu olguların 12 tanesi erkek, 5 tanesi bayan (ortalama yaş 41.6 yıl) dı. Tüm olgularda nöronavigasyon sistemi kullanılmış, olguların 3?ünde intraoperatif MRG, 1?inde ise intraoperatif BT kullanılmıştır. Bu çalışmada 9 hastaya (% 53) transkranial yaklaşım, 4 hastaya (% 23.5) endoskopik endonazal medial orbital yaklaşım, 1 hastaya (% 6) inferolateral endoskopik yaklaşım, 1 hastaya (% 6) kranioorbitozigomatik yaklaşım, 1 hastaya (% 6) lateral yaklaşım, 1 hastaya (% 6) ise kombine (medial endoskopik yaklaşım + lateral yaklaşım) yaklaşım uygulandı. Beş hastada total, 2 hastada gros-total, 9 hastada subtotal, 1 hastada ise parsiyel eksizyon yapılabilmiştir. Sonuç olarak; orbita tümörlerinde cerrahi yaklaşım, tümörün lokalizasyonu, büyüklüğü, cerrahın bilgisine ve deneyimine göre seçilmelidir. Modern teknolojinin orbita tümörlerinin eksizyonları sırasında cerraha çok büyük katkıları söz konusudur. Ancak her ne kadar bu teknolojik olanaklar, bu bölge tümörlerinin eksizyonlarını kolaylaştırsa da, yine de tümörün çıkarılma oranını, tümörün doğası ve çevre nörovasküler yapılara olan yapışıklığının derecesi belirlemektedir. Bu nedenle her ne kadar gelişmiş teknolojik olanaklar cerraha yardımcı olsa da, hiç bir zaman iyi bir anatomik bilgi ve deneyimin yerini tutamayacağı, ancak bunları tamamlayıcı konumda olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Although it seems that the treatment of orbital pathologies is related to ophthalmology clinics, some of these lesions are also related to neurosurgery because extraocular pathologies are in close relationship with other intracranial structures. The rare frequency of orbital pathologies, and also its specific anatomy and requirement of an amount of knowledge put forward the importance of surgical treatment of orbital lesions. On the other hand, technological equipment are the most important helpers of the surgeons. In this study, we aimed to emphasize the effects of technological equipments (navigation systems, intraoperative imagings techniques) on the results of surgery in difficult orbital lesions. Seventeen cases, who were operated in the Department of Neurosurgery, GATA, between 2008 and 2013 for the diagnosis of orbital tumor by microscopic and/or endoscopic techniques and transcranial and transnasal approaches, were included in this study. Twelwe of them were male and 5 were female with a mean age of 41,6 years. Neuronavigation system was used in all cases while intraoperative MRI in 3 cases and intraoperative CT in 1 case. Transcranial approach was performed in 9 patients (53%), medial endoscopic approach in 4 patients (23,5%), inferolateral endoscopic approach in 1 patient (6%), cranioorbitozygomatic approach in 1 patient (6%), lateral approach in 1 patient (6%) and combined approach (medial endoscopic and lateral approaches) in 1 patient (6%). Total excision was achieved in 5 patients while gross total excision in 2 patients, subtotal excision 9 patients and partial excision in 1 patient. As a conclusion; surgical approach should be selected based on the location and size of the tumor associated with surgeon?s experience. Modern technology has a significant contribution on excision of orbital tumors. Although technological equipments facilitate the removal of this region?s tumors, the resection degree of tumor is related to the nature of tumor and its adherence to the surrounding neurovascular structures. Although technological equipments help the surgeon, it should not be forgotten that these equipments do not replace a good anatomical knowledge and experience, they have only a complementary role in the orbital surgery.