Perioküler bölge tümörlerinde rekonstrüksiyon yöntemlerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of reconstruction methods in periocular region tumors
- Tez No: 638364
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Deri tümörlerinin sıklığı bozulan çevresel faktörlerin de etkisi ile son yıllarda gitgide artmaktadır. Deri tümörleri sıklıkla baş ve boyun bölgesinde, perioküler bölge tümörleri ise sıklıkla göz kapaklarında yerleşim göstermektedir. Yaşla beraber premalign tümörlerin görülme olasılığı artar. Geriatrik hastalarda aktinik keratoz en sık görülen perioküler premalign tümördür. Perioküler bölge malign tümörlerinin büyük kısmını bazal hücreli karsinom oluşturmaktadır. Diğer malign tümörler, sıklık sırasına göre yassı epitel hücreli karsinom, malign melanom ve deri eki tümörleridir. Kesin tanı biopsi veya eksizyon ile alınan dokuların histolojik incelenmesi ile konulmalıdır. Malign tümörlerin primer tedavisi cerrahidir. Tedavi şeklinin seçimi büyüklük, yerleşim, vital yapıların invazyonu, histopatoloji, yaş, genel durum, kozmetik kaygılar ve hasta tercihi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. En önemli tedavi seçeneği cerrahi eksizyon ve sonrasında oluşan defektin onarılmasıdır.Çalışmamızda Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2010 – Aralık 2019 tarihleri arasında premalign ve malign sebeplerle perioküler rekonstrüksiyon yapılan 107 hasta incelenmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, mesleği, sigara içme öyküsü detaylı olarak sorgulanmıştır. Başvuru sırasında yapılan fizik muayenede lezyonları yeri, çapı tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza katılan hastaların 56'sı (%52,34) erkektir. Yaşları 39 ile 97 arasında (ortalama 67,34±11,9) değişmektedir. Tümör eksizyon çapı aralığı 0,5-4 cm arasında olup ortalama 2,2 cm (±1,04) dir. Çalışmamıza katılan hastaların %42,06'sı sigara kullanmaktadır. Hastaların histopatolojik tanılarına bakıldığında; en sık (%69,2) BCC saptanmıştır. Tümörlerin yerleşim yerine göre dağılımında ilk sırada inferior orbital bölge (%28) yer almaktadır. Tümör eksizyon çapı 60 vakada %56,1 1-2 cm arasındadır. Vakaların %29'una primer süturasyon yapılmıştır. Diğerleri sıklık sırasına göre greft (%31,8), v-y flep, glabella flebi gibi ilerletme flepleri (%16,8), romboid, bilobe gibi transpozisyon flepleri (%12,1), alın gibi rotasyonflepleri (%7,5) şeklindedir. Hastalar postoperatif patoloji sonuçlarına göre değerlendirildiğinde %90,65'inde cerrahi sınırların temiz olduğu saptanmıştır. Sigara kullanan hastaların %39,2'sinde, sigara kullanmayan hastaların %60,8'inde cerrahi sınır temiz olarak saptanmıştır. Çalışmamıza katılan hastalar rekonstrüksiyon sonrası memnuniyet durumuna göre değerlendirdiğinde %46,7'si 5, %36,4'ü 4, %15'i 3, %1,9'u 2 puan vermiştir. Hastalar postoperatif komplikasyonlar açısından incelendiğinde %7,5'inde ilk yıl içinde en az 3 defa ilaç tedavisi gerektiren göz enfeksiyonu gelişmiştir. Yüzde 6,5'inde bulanık görme/görmede azalma, %0,9'unda çift görme, %10,3'ünde gözyaşının dışa fazla aktığı, %3,7'inde ise ektropion saptanmıştır. Çalışmamızda erkeklerin sigara kullanımının %68,9 oranında kadınlardan daha fazla saptanmıştır (p=0,003
Özet (Çeviri)
The incidence of skin tumors has been increasing in recent years with the effect of deteriorating environmental factors. Skin tumors are frequently located in the head and neck region, and periocular region tumors are frequently located in the eyelids. With age, the likelihood of premalignant tumors increases. Actinic keratosis is the most common periocular premalignant tumor in geriatric patients. Basal cell carcinoma is the major part of the periocular region malignant tumors. Other malignant tumors are flat epithelial cell carcinoma, malignant melanoma and skin attachment tumors in order of frequency. The exact diagnosis should be made by histological examination of tissues taken by biopsy or excision. The primary treatment of malignant tumors is surgery. The choice of treatment varies according to factors such as size, location, invasion of vital structures, histopathology, age, general condition, cosmetic concerns, and patient preference. The most important treatment option is surgical excision and repair of the defect that occurs afterwards.In our study, 107 patients who underwent periocular reconstruction for external and malignant reasons in Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2010 and December 2019 were examined. Patients' age, gender, occupation, and smoking history were questioned in detail. In the physical examination performed during the application, the location and diameter of the lesions were determined and recorded. Our study is a retrospective study. Fifty six (52.34%) of the patients who participated in our study are male. Their ages ranged between 39 and 97 (average 67.34±11.9). Tumor excision diameter range is 0.5-4 cm and average 2.2 cm (±1.04). 42.06% of the patients participating in our study smoke. Considering the histopathological diagnosis of the patients; BCC was the most common (69.2%). Inferior orbital region (28%) ranks first in the distribution of tumors by location. Tumor excision diameter is 56.1% in 60 cases) 1-2 cm. Primary sutures were performed in 29% of the cases. Others, according to the order of frequency, graft (31.8%), advancement flaps such as vyflap, glabella flap (16.8%), transposition flaps such as rhomboid, bilobe (12.1%), rotation flaps such as forehead (7.5%) It shaped. When the patients were evaluated according to the postoperative pathology results, 90.65% were found to have clear surgical margins. The surgical margin was found to be clean in 39.2% of smoking patients and in 60.8% of non-smoking patients. When the patients who participated in our study evaluated according to their satisfaction after reconstruction, 46.7% gave 5, 36.4% 4, 15% 3, 1.9% 2 points. When the patients were examined in terms of postoperative complications, 7.5% developed an eye infection requiring at least 3 treatments in the first year. Blurred vision / vision decreased in 6.5%, double vision in 0.9%, tear flowing out in 10.3%, and ectropion in 3.7%. In our study, 68.9% of male smoking was detected more than women (p=0.003