Normotansif tip 2 diyabetes mellitus hastalarında serum amilin seviyesiyle myokard performans indeksi arasındaki ilişki
Index of myocardial performance in patients with TYPE II diabetes mellitus without hypertension and its relationship with serum amylin levels and echocardiographic parameters
- Tez No: 391037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÖNEM, PROF. DR. MEHMET UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tip 2 DM, kardiyovasküler mortalite ve morbidite için önemli bir risk faktörüdür. Tip 2 DM, periferik insülin rezistansı, insülin sekresyonunda azalma ve ilerleyici adacık beta hücre kaybıyla ilişkilidir. Adacık amiloid birikimi ve hiperglisemi tip 2 DM te ilerleyici beta hücre kaybına katkıda bulunmaktadır. Adacık amiloidi, adacık beta hücrelerinden insülinle beraber sekrete edilen 37 aminoasitli polipeptid olan amilinin agregasyonuyla oluşmaktadır. Proteinazlar tarafından hidrolize edilemeyen massif amilin adacık beta hücrelerinde adacık amiloid olarak birikmektedir. Diyabetik hastalarda myokardın insülin duyarlılığı şaşırtıcı şekilde sağlam olmasına rağmen, obesite ve insülin rezistansında ortaya çıkan hiperinsülinemi ve hiperamilinemi kardiyak disfonksiyonlara katkıda bulunabilir. Tip 2 diyabetik hastaların pankreasında bulunduğu gibi aynı hastaların myokard hücrelerinde de büyük amilin depolanması immunohistokimyasal olarak gösterilmiştir. Amilin birikimi sol ventrikül fonksiyonu korunmuş diyabetik hastalarda sistolik ve diyastolik kardiyak fonksiyon anormalliklerine katkıda bulunabilir. Bu tez çalışmasında normotansif tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda serum amilin seviyesiyle myokard performans indeks ve kardiyak parametreler arasında ilişkiyi araştırdık.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a significant risk factor for cardiovascular morbidity and mortality. Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is characterized by peripheral insulin resistance and a decrease in insülin secretion associated with loss of islet beta cells. Islet amyloid deposits and hyperglycemia have been implicated in the progressive loss of beta cells in T2DM. Islet amyloid is formed by aggregation of islet amyloid polypeptide (amylin or IAPP), a 37-amino acid polypeptide secreted along with insulin by islet beta cells. Massive amylin, which can not be hydrolyzed by proteinases, is deposited as amyloid in pancreatic islets. However, the myocardial insülin responsiveness in diabetic patients is suprisingly intact, suggesting that factors secondary to insülin resistance may critically contribute to cardiac dysfunction in type 2 diabetes. In addition to pancreatic islets, amylin deposition was also found in myocardial tissue of obese and diabetic patients. In this study, we investigated myocardial performance index in patients with type 2 diabetes mellitus without hypertension and its relationship with serum amylin levels and echocardiographic parameters..