Meme lezyonlarının malign/benign ayrımında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin tanıya katkısının araştırılması ve sınır ADC değerlerinin belirlenmesi
Investigation diagnostic contribution of diffusion-weighted imaging for differentiation of breast lesions in terms of malign/ benign and determination of the cut-off ADC values
  1. Tez No: 391057
  2. Yazar: SELAMİ İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meme lezyonlarının malign/benign ayrımında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin tanıya katkısının araştırılması ve sınır ADC değerlerinin belirlenmesi, Bu çalışmanın amacı USG ve mamografi gibi diğer görüntüleme modalitelerinin meme lezyonlarının malign/benign ayrımında yetersiz kaldığı durumlarda difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin tanıya katkısının araştırılmasıdır. Ayrıca eşik apparent difusion coefficient (ADC) değerleri belirleyerek malignite tanısında özgüllük ve duyarlılıklarının hesaplanmasıdır. Bu prospektif çalışma Kasım 2012 ile Nisan 2013 tarihleri arasında toplam 50 lezyonu olan 38 hastaya, dinamik kontrastlı ve difüzyon ağırlıklı meme MR incelemesi 3.0 Tesla MR cihazı kullanılarak yapıldı. Lezyonların ve normal meme dokusunun apparent difusion coefficient (ADC) değerleri ölçüldü. Malign ve benign gruplar arasında ADC değerleri ve standart ADC değerleri karşılaştırıldı. Sonuçlar farklı eşik değerlerinde receiver operating characteristics (ROC) eğrisi analizi ile değerlendirildi. Malign lezyonların ortalama ADC değeri 0.70 x 10-3mm2/s, benign lezyonların ortalama ADC değeri 1.16 x 10-3mm2/s, meme parankim ADC değeri 1.33 x 10-3mm2/s ölçüldü. Standart ADC değerleri malign grupta ortalama 0.53, benign grupta ortalama 0.83 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Investigation diagnostic contribution of diffusion-weighted imaging for differentiation of breast lesions in terms of malign/ benign and determination of the cut-off ADC values, The aim of this study was to evaluate the contribution of diffusion-weighted MR imaging in the diagnosis of breast lesions in terms of malign/benign when other imaging modalities such as ultrasound and mammography is insufficient. And also determining cut-off apparent coefficient (ADC) values for the calculation of sensitivity and specificity in the diagnosis of malignancy. This prospective study was conducted between November 2012 and April 2013. A total of 38 patients with 50 breast lesions were performed by diffusion-weighted and dynamic contrast-enhanced breast MRI with a 3.0 Tesla MR imager. ADC values of the lesions and normal breast tissue were measured. The ADC and normalized ADC values were compared between benign and malignant groups. The results were evaluated at different cut-off values by receiver operating characteristics (ROC) curve analysis. The mean ADC values were calculated as 0.70 × 10-3mm2/s in malignant lesions, 1.16 × 10-3mm2/s in benign lesions and 1.33 x 10-3mm2/s in breast parenchyma. The mean normalized ADC values of malignant group and benign group were calculated 0.53 and 0.83. The mean ADC and normalized ADC value of the malignant lesions was statistically significantly lower than that of the benign lesions (p< 0.001). In ROC curve analysis, when the cut-off value was taken 0.938 × 10-3mm2/s, the sensivity was %88.9, the specificity was %82.6. When the cut-off value of normalized ADC was taken 0.683, the sensivity was %70.3, specificity %73.9. ADC value is a helpful parameter in differentiation of malignant and benign lesions with high sensitivity and specificity. Depending on the values of b and hormonal fluctuation in menstrual cycle, normalized ADC can be used to eliminate the ADC value variability.