Meme kitlelerinin malign- benign ayrımında difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin yeri
Diffusion weighted MRI in the differential diagnosis of malign and benign breast masses
  1. Tez No: 523499
  2. Yazar: TUĞBA BOSTAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. GÜLTEN SEZGİN BENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ocak-Ekim 2010 tarihleri arasında histopatolojik tanı almış ve mevcut kitle boyutları 1cm ve üzerinde olan 46 kadın olgu (30 malign, 16 benign) çalışmamıza dahil edildi. Çalışmamızda MR inceleme ile malign ve benign meme kitlelerini ayırdetmede, duyarlılığı artırmak üzere, difüzyon ağırlıklı MR incelemenin tanıya olan katkısını göstermeyi amaçladık. Yaşları 20-84 (ortalama 49+/-18,10) arası değişen, histopatolojik tanısı belli olan 46 kadın hasta 1,5 Tesla mayetik alan gücünde MR cihazı ile bilateral meme koili kullanılarak incelenemiştir. Difüzyon ağırlıklı görüntüler spin eko 'echo planar' görüntüleme sekansı ile elde edilmiş, 'b' değeri 0 ve 500sn/mm2 olarak belirlenmiştir. Elde olunan görüntüler üzerinden, görünür difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficients, ADC) meme lezyonlarında ve normal meme parankimine ait fibroglandüler dokuda hesaplanmıştır. Histopatolojik tanı ve ortalama ADC değerleri istatistiksel olarak Mann- Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Malign histopatolojik tanılı toplam 30 lezyonun ortalama ADC değeri 1,04+/-0,29x 10-3 cm2/sn solid iç yapıda benign lezyonun ortalama ADC değeri 1,61+/-0,50 x10-3 cm2/sn olarak bulunmuştur. 46 hastanın normal meme parankiminden yapılan ölçümlerde ortalama 1,92+/- 0,52 x10-3 cm2/sn olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between January 2009 and October 2010, 46 patients (30 malign, 16 benign), whose lesions sized 1cm or greater were analyzed. The diagnosis were made on patholojical specimen. MR imaging is a sensitive modality to examine and differentiate malign and benign masses. Primary goal of this study is to determine the contribution of diffusion weighted MRI in the differential diagnosis of breast masses. The mean age of patients was 49+/-18,10. All patients received diagnosis based on pathological specimens and MR images were obtained using a 1,5 Tesla MR tool appling bilateral breast coils. The diffusion weighted images obtained using spin echo (echo planar) imaging sequence. The 'b' values 0 and 500sn/mm2. The apparent diffusion coefficients (ADC) were calculated in breast lesions and normal fibroglandular tissue of the breast. The pathological diagnosis diagnosis and the mean ADC values were compared using Mann-Whitney U test. The mean ADC value for 30 histopathologically malignant diseased patients was 1,04+/-0,29x 10-3 cm2/sn. The mean ADC value for the solid benign diseased patients was 1,61+/-0,50 x10-3 cm2/sn. The mean ADC value of normal fibroglanduler breast tissue for the total 46 patients was found 1,92+/- 0,52 x10-3 cm2/sn.