Adneksiyal kitlelerin benign- malign ayrımında he-4'ün tek başına ve CA 125 ile kombine kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of HE-4 use either alone or in combination with CA 125 for discrimination of benign and malign adnexal masses
- Tez No: 391059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda; günlük pratikte çok sık karşılaştığımız adneksiyal kitlelerin benign- malign ayrımında yakın zamanda klinik kullanıma giren, yeni bir tümör belirteci olan HE-4?ün (Human Epididymis Protein 4) tek başına ve CA 125 (Cancer Antigen 125) ile kombine kullanımındaki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ve Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi?nde adneksiyal kitle tanısıyla opere edilen 77 olgu çalışma kapsamına alındı. Her bir olguda CA 125 ve HE-4 tümör belirteçleri tayini yapıldı. Daha sonra HE-4?ün CA 125 ile kombine kullanımındaki etkinliğini hesaplamak için istatistiksel analiz yapıldı. 62 olgunun histopatoloji sonucu benign, 13?nün malign ve 2?sinin histopatoloji sonucu borderline over tümörü olarak rapor edildi. Adneksiyal kitleli hastalarda benign- malign ayrımı için HE-4 ve CA 125 tümör belirteçlerine çizdirilen ROC eğrilerinde; HE-4 için eğri altında kalan alanı 0,848, CA 125 için eğri altında kalan alanı 0,655 ve HE-4 ile CA 125?in kombine kullanımı için eğri altında kalan alanı 0,894 olarak saptadık. CA 125 için kestirim noktasını 35 U/ml aldığımızda, sensitiviteyi % 60, spesifiteyi % 75, pozitif prediktif değeri % 36, negatif prediktif değeri % 88 ve testin doğruluk oranını % 71 olarak hesapladık. Kestirim noktasını 65 U/ml olarak aldığımızda ise sensitiviteyi % 46, spesifiteyi % 85, pozitif prediktif değeri % 43, negatif prediktif değeri % 86 ve doğruluk oranını % 77 olarak hesapladık. HE-4 için kestirim noktasını 20 pmol/L aldığımızda, sensitiviteyi % 93, spesifiteyi % 25, pozitif prediktif değeri % 25, negatif prediktif değeri % 95 ve testin doğruluk oranını % 45 olarak hesapladık. Kestirim noktasını 45 pmol/L olarak aldığımızda ise sensitiviteyi % 80, spesifiteyi % 83, pozitif prediktif değeri % 54, negatif prediktif değeri % 94 ve testin doğruluk oranını % 83 olarak hesapladık. Sonuç olarak adneksiyal kitlelerin benign- malign ayrımında HE-4?ün; tek başına ve CA 125 ile kombine kullanımında, CA 125?e göre literatür ile uyumlu olarak üstün olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the efficiency of HE-4, a new tumor marker, at discrimination of benign and malign adnexal masses either alone or in combination with CA 125. 77 cases with adnexal mass diagnosis that were operated at Gülhane Military Medicine Academy Obstetrics and Gynecology Department and Etlik Zübeyde Hanım Maternity Hospital were included in our study. CA 125 and HE-4 markers were studied at all patients. Also, statistical analysis was performed to estimate the efficiency of HE-4 use in combination with CA 125. After histopathological examination 62 cases were reported as benign, 13 cases were reported as malign, and 2 were borderline. When we applied ROC curves for discrimination of benign and malign adnexal masses; area under curve was calculated as 0,848 for HE-4, 0,655 for CA 125, and 0,894 for combination of HE-4 with CA 125. When we set the cut-off value for CA 125 as 35 U/ml, the sensitivity was 60%, specifity was 75%, positive predictive value was 36%, negative predictive value was 88%, and accuracy rate was 71%. When we set the cut-off value as 65 U/ml, the sensitivity was 46%, specifity was 85%, positive predictive value was 43%, negative predictive value was 86%, and accuracy rate was 77%. When we set the cut-off value for HE-4 as 20 pmol/L, the sensitivity was 93%, specifity was 25%, positive predictive value was 25%, negative predictive value was 95%, and accuracy rate was 45%. When we set the cut-off value as 45 pmol/L, the sensitivity was 80%, specifity was 83%, positive predictive value was 54%, negative predictive value was 94%, and accuracy rate was 83%. In conclusion, we detected that either alone or in combination with CA 125; HE-4 use at discrimination of benign and malign adnexal masses is superior to use of CA 125 alone and this finding is consistent with the literature.