Kronik HCV enfeksiyonu bulunan hastalarda paraoksonaz-1 gen polimorfizmi ile tedaviye yanıt arasındaki ilişkinin araştırılması
Research of the association between paraoxonase-1 gene polymorphism and response for the medical treatment of the patients with chronic hepatitis C infection
  1. Tez No: 391063
  2. Yazar: KAZIM KIRATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANEFİ CEM GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma ile; kronik hepatit C (KHC) hastalarında paraoksonaz-1 (PON1) polimorfizminin tedavi üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma KHC tedavisinde tutum belirleme çalışması olarak planlandı. Alınan kan örneklerinden Tıbbi Genetik bölümünde ?spin column? yöntemi ile deoksiribonükleikasit (DNA) izolasyonu yapıldı. PON1 enziminin 55 ve 192. gen bölgesi analizinde, Hashemi ve arkadaşları tarafından geliştirilen ?Tetra Primer Amplification Refractory Mutation System? (Tetra Primer ARMS) yöntemi kullanıldı. Primer seti aynen kullanılırken, polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) koşullarında ve master miks bileşeni oranlarında bazı küçük modifikasyonlar yapıldı. PON1 polimorfizm analizleri sonucu; tedaviye yanıtlı hastalarda, 55. pozisyonda LL genotipi %44,1, LM genotipi %44,1, MM genotipi %11,8, 192. pozisyonda ise QQ genotipi %55,9, QR genotipi %41,2 ve RR genotipi de %2,9 olarak belirlendi. Kombine genotip analizini incelediğimizde; tek LL/RR genotipi mevcuttu ve tedaviye yanıtlıydı. LL/QQ genotipi ise 8 taneydi ve 7 tanesi (%87,5) tedaviye yanıtlıydı. Polimorfizm ve tedaviye yanıt arasındaki ilişkinin Ki-kare testi sonucu istatiksel olarak anlamlı çıkmazken (p>0,05), mevcut sonuçların klinik tecrübemize göre anlamlı olduğu sonucuna varıldı. Gelecekteki çalışmaların PON1?deki genetik mekanizmaları açıklamaya yönelik olması gerektiğini düşünüyoruz. PON1 polimorfizminin tedavi ile ilişkisinin aydınlatılmasının, KHC enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçlar için çok değerli olacağını ve daha geniş hasta gruplarında KHC ve PON1 bağlantısı üzerindeki çalışmaların devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine if there is an affect of PON1 polymorphism on the response for chronic hepatitis C treatment or not. The examination was planned as a study for the determination of manner for the treatment of chronic hepatitis C. DNA was isolated from patient blood samples via ?spin column? method at the department of Medical Genetics. Analysis of PON1 enzyme at gene position of 55 and 192, ?Tetra Primer Amplification Refractory Mutation System? (Tetra Primer ARMS) method, devoloped by Hashemi et al., was used. When primer set was used just the same, some minor modifications were made at the polimerase chain reaction conditions and the master mix component ratios. As a result of the analysis of PON1 polymorphism; the medical treatment responders, LL genotype is %44,1, LM genotype is %44,1, MM genotype is %11,8 at the position of 55, QQ genotype is %55,9, QR genotype is %41,2 and RR genotype is %2,9 was found at the position of 192. When we examine the combined genetoype analysis; there was only one LL/RR genotype and was responder. There were 8 LL/QQ genotypes, and 7 (%87,5) were responders. While the association of polymorphism and the response for treatment was not unsignificant statistically (p>0,05) by using chi-square test, we thought that the results are significant to our clinic experience. Future studies should adress to the explanation of genetic mechanisms involved in PON1. Enlightenment of the association for polymorphism and treatment will be very precious for the drugs used in the chronic hepatitis C infection and we think that studies for the relationship of chronic hepatitis C and PON1 must keep going with extended group of patients.