Hastane kaynaklı ishal olgularında clostridium difficile antijeni, toksin A+B ve toksin genlerinin araştırılması
Investigation of clostridium difficile antigen, toxin A + B and toxin genes in patients with hospital-acquired diarrhea.
- Tez No: 391064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, hastane kaynaklı ishal olgularının gaita örneklerinde Clostridium difficile antijeni (glutamat dehidrogenaz, [GDH]), toksin A+B ve toksin genlerinin araştırılarak hastanemizdeki C. difficile kökenlerinin toksin üretimi ve toksin gen profillerinin saptanması amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 29 Eylül 2012?30 Haziran 2013 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATF) Eğitim Hastanesinde hastane kaynaklı ishal gelişen 66 hastanın dışkı örnekleri dâhil edildi. Hasta verilerine, hastane bilgisayar işletim sistemi ve hasta dosyaları taranarak ulaşıldı. Çalışmamızda, membran enzim immunoassay (EIA) yöntemi ile 5 (%7,6) hastada C. difficile antijeni pozitif bulundu. Hiçbir hastada membran EIA ile toksin A+B pozitifliği saptanamadı. C. difficile antijen pozitifliği saptanan 5 hastanın 3?ünde real-time polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PZR) yöntemi ile toksin B geni (tcdB) pozitif saptandı. Hiçbir hastada RT-PZR yöntemi ile binary toksin genleri (cdtA ve cdtB) pozitifliği ve tcdC geninde nükleotid 117?de tek baz delesyonu saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda 3 (%4,5) hastada C. difficile enfeksiyonu (CDE) ve 2 (%3,0) hastada non-toksijenik suşlarla C. difficile kolonizasyonu saptandı. Hastanemizde hastane kaynaklı CDE insidansı 0,12 /10,000 hasta yatış günü ve 0,08 /10,000 başvuru olarak hesaplandı. CDE ülkeler ve hastaneler arasında farklı oranlarda görülebilmektedir. Ayrıca kullanılan test yöntemleri, kullanılan kitler, örneklerin transport?saklanma?inceleme koşulları, hastaların epidemiyolojik özellikleri de CDE oranlarını etkileyebilmektedir. Hastanemizde uzun süredir uygulanan antibiyotik kullanım politikalarının ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin, çalışmamızdaki düşük CDE oranlarıyla yakından ilişkili olduğunu; bununla birlikte daha uzun süreli ve daha kapsamlı yeni çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect toxin production and toxin gene profiles of Clostridium difficile strains in our hospital by investigating C. difficile antigen (glutamate dehidrogenase, [GDH]), toxin A+B and toxin genes in the stool samples of patients with hospital-acquired diarrhea. The sixtysix stool samples of patients developed hospital-acquired diarrhea between 29 September 2012 and 30 June 2013 in Gulhane Military Medical Faculty Training Center were included in the study. Patient data were obtained by scanning hospital computer operating system and patient files. In this study, positive results of C. difficile antigen were found in 5 (%7,6) patients by membrane enzyme immunoassay (EIA) method. Results for toxin A+B were determined as negative in all patients by membrane EIA method. Results for toxin B gene (tcdB) determined as positive by real-time polimerase chain reaction (RT-PCR) method in 3 of 5 patients who have positive results for C. difficile antigen. Results for binary toxin genes (cdtA and cdtB) and deletion of tcdC gene at nucleotide 117 were determined as negative in all patients by RT-PCR method. In this study C. difficile infection (CDI) determined in 3 (%4,5) patients and C. difficile colonization with non-toxigenic C. difficile strains determined in 2 (%3,0) patients. In our hospital incidence of hospital-acquired CDI was calculated as 0,12/10,000 hospitalization-days and 0,08/ 10,000 admissions. CDI can be seen in different proportions between countries and hospitals. Furthermore the test methods and kits used, transport-storage-examination conditions of examples, epidemiological features of patients can also affect the proportions of CDI. We think that low rates of CDI is associated with antibiotic usage policies and infection control measures that applied in our hospital for a long time. more comprehensive and new studies that including long periods need to be done.