Spinal anestezi ile sezaryen yapılacak gebelerde pasif bacak kaldırma uygulamasının hipotansiyonu önlemedeki etkinliği
The efficiency of preventing hypotension by passive leg raise application in pregnant women planned for cesarean section under spinal anesthesia
- Tez No: 391065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SIZLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde spinal anestezi sezaryenlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Spinal anestezi; hızlı, derin, simetrik duyusal ve motor blok sağlayarak cerrahi işlem için uygun şartları sağlar. Bununla beraber yaşamı tehdit edici olabilen bir komplikasyon olan hipotansiyon gebelerde literatürde farklılık göstermekle birlikte yaklaşık %60-80 arasında görülmektedir. Çalışmamızda gebelerde pasif bacak kaldırma uygulamasının spinal anestezi sonrası oluşan hipotansiyonu önleme ya da derinliğini azaltmadaki etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya spinal anestezi ile sezaryen yapılması planlanan 18-40 yaş arası 40 gebe dahil edildi. Tüm hastalara preoperatif 15 ml/kg kolloid yüklemesi ve antiasid profilaksisi sonrası L4-5 aralığından 2,2 ml yüksek dansiteli bupivakain intratekal olarak verildi. Enjeksiyon sonrası pasif bacak kaldırma grubundaki hastalar supin pozisyona alınarak operasyon masası önceden işaretlenmiş olan pozisyona getirilip 30°?lik bacakların belden açılanması sağlandı. Kontrol grubundaki hastalar ise supin pozisyonda bırakıldı. Hastaların spinal anestezi öncesi ve sonrası 2., 4., 6., 8., 10., 13., 16., 19., 21., 24., 27. ve 30. dakikalardaki hemodinamik verileri kaydedildi. Ayrıca bebeğin kilosuna, APGAR skoruna ve kan gazı değerlerine bakıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri benzerdi ve tamamında sezaryen için bilateral yeterli blok seviyesi elde edildi. Sistolik arter basıncı 4. ve 6. dakikalarda kontrol grubunda, 16. dakikada ise pasif bacak kaldırma grubunda daha düşük bulundu. Efedrine ihtiyaç duyan hasta sayısı, total uygulanan efedrin miktarı ve hipotansiyon insidansı pasif bacak kaldırma grubunda anlamlı olarak düşük bulundu. Neonatal değerlendirmede her iki grupta da anlamlı fark yoktu. Gebelerin sezaryen için geliş şekilleri, açlık süreleri ve bebeklerin kiloları arasında hem grup içi karşılaştırmalarda hem de tüm hastalara bakıldığında gruplar arasında fark olmadığı belirlendi. Literatürde gebelerde pasif bacak kaldırma uygulaması ile ilgili kısıtlı bilgi olmasına rağmen, spinal anestezi sonrası yapılacak pasif bacak kaldırma manevrasının hipotansiyonu tamamen önlemese de insidansını ve derinliğini etkin bir şekilde azalttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Today, cesareans under spinal anesthesia is usually applied. Spinal anesthesia provides rapid, deep, symmetric sensory and motor block providing the appropriate conditions for the surgical procedure. Nevertheless, hypotension, which may be life-threatening complication, observed in the literature vary, is seen approximately 60-80% of pregnant women. In this study, we aimed to determine the effectiveness of passive leg raise application in prevention or reducing the depth of hypotension occured after spinal anesthesia in pregnant women. Forthy pregnant women, planned cesarean section under spinal anesthesia, between the ages of 18-40 were included in the study. After antacid prophylaxis and 15 ml/kg colloid was loaded preoperatively to all patients, 2.2 ml high density bupivacaine was given from L4-5 intervertebral level to intrathecal space. After the enjection, patients included in passive leg raising group were in the supine position, operating table was already in marked position and articulated legs with 30° of angulation was achieved. Patients in the control group were left in the supine position. Patients? hemodynamic values were recorded in before and 2., 4., 6., 8., 10., 13., 16., 19., 21., 24., 27., 30 minutes after spinal anesthesia. Also the baby's weight, APGAR score and blood gases were measured. Demographic characteristics of the patients included in this study were similar and bilateral enough block level for cesarean section were obtained in all patients. Systolic arterial pressure were lower at 4. and 6. minutes in the control group and at 16. minutes in the passive leg raising group. The number of patients who need ephedrine and total amount of ephedrine applied to the patients were significantly lower in the passive leg raising group. There was no significant difference in both groups in neonatal evaluation. Considered all patients, as well as intra-group comparisons, there was no difference between the groups with regard to presentation style of pregnant women for cesarean, periods of fasting and weight of infants and hypotension insidence. Although limited information in the literature regarding the application of passive leg raise in pregnant women, passive leg raise maneuver after spinal anesthesia not totally inhibits but effectively reduces the incidence and depth of hypotension.