Vakum yardımlı kapama (V.Y.K.) sistemi kullanılımında maksimal granülasyon doku gelişimine izin veren optimal trepanasyon delik çapının saptanması
Vacuum assisted closure (V.A.C.) system using the development of granulation tissue, allowing determination of the optimal diameter of the hole trepanation
- Tez No: 391071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTDİN ESKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yumuşak doku defektleri, özellikle kemik ekspoze durumların bulunduğu yaraların kapatılması her zaman problem olmuştur. Bu durumu aşmada kullanılabilinecek önemli yöntemlerden biri Vakum Yardımlı Kapama (V.Y.K.) sistemi uygulanması ve kemikte trepanasyon deliklerinin açılarak granülasyon dokusu gelişimini hızlandırmaktır. Bu çalışmanın amacı: V.Y.K. sistemi kullanılıımında maksimal granülasyon doku gelişimine izin veren optimal delik çapının saptanmasıdır. Çalışmamız tavşan modeli üzerinde gerçekleştirildi. Toplam 12 tavşan 2 grupa (n=6) ayrıldı. Her iki grupta bulunan 6 adet tavşanın tibia kemiğinde bur yardımıyla kemik medullasına inecek şekilde monokortikal 1.5 mm, 2.5 mm, 3.5 mm ve 4.5 mm çaplarında toplam 4 adet trepanasyon delikleri oluşturuldu. Deney grubu hayvanlarına çalışma süresi boyunca V.Y.K. sistemi uygulanırken kontrol grubu hayvanları konvansiyonel pansumanla takip edildiler. Toplam takip süresi her grubda 1 ay olarak devam etti. Her iki grupta her 5-inci günde trepanasyon deliklerinde gelişmiş granülasyon dokusu makroskopik olarak değerlendirildi. 1 ay sonra her iki grup hayvanlarının tibia kemiğine dijital röntgen çekildi. Radyolojik değerlendirmede her iki grupta trepanasyon deliklerinde reaktif kemik dokusu oluşumu değerlendirildi. Aynı zamanda her iki grupta tüm delik çaplarından örnekler alınmakla histolojik inceleme yapıldı. Histolojik incelemede trepanasyon deliklerinde reaktif kemik ve granülasyon dokusuna bakıldı. Gruplar içinde her bir trepanasyon deliğinde oluşmuş granülasyon dokusu çapları çalışma süresince (5-inci, 10-uncu, 15-inci, 20-inci, 25-inci ve 30-uncu günler) karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
The closure of the soft tissue defects combining with bone exposure is always challenging for reconstructive surgeons. The vacuum assisted closure (V.A.C) and trepanation are well-known methods for induction of granulation tissue from bone which facilitate closure of defect. The purpose of the study was to determine the optimal hole diameters for maximal granulation tissue development in the process of trepanation with combined usage of V.A.C. The rabbit tibia model was used in this study. İnitially, the animals (n=12) were divided into two groups and diameters of 1.5 mm, 2.5 mm, 3.5 mm and 4.5 mm holeswere drilled on each animals tibiamono-cortically.The experimental group of animals (n=6) was treated by the V.A.C while the control group animals (n=6) was received only dressing during the 1-month follow-up. The development of the granulation tissue from different diameters of holes was evaluated by macroscopically, radiological and histological on 5th,10th,15th,20th,25th and 30th day.