Katılımcıların arteriyel kan basıncı farkındalığı ve evde, ofiste, eczanede yapılan kan basıncı ölçümleri ile ambulatuvar kan basıncı ölçümünün karşılaştırılması
The arterial blood pressure awareness of the participants and comparison of the blood pressure measurements performed at home, office and pharmacy with ambulatory blood pressure measurement
- Tez No: 391070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
160 katılımcı ile yaptığımız çalışmamızda, hipertansiyon tanısı konulmasında altın standart olan ambulatuvar kan basıncı ölçüm değerlerini esas alarak, farklı ölçüm yöntemleri olan evde, ofiste ve eczanede yapılan kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Hastanede hekim tarafından yapılan ölçümler ambulatuvar arteriyel kan basıncı ölçümü öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa uygulanarak diğer üç ölçüm yönteminin sonuçlarıyla birlikte her katılımcı için toplam beş adet arteriyel kan basıncı ölçüm değeri elde edildi. Yaş grupları, vücut kitle indeksi, eğitim durumu ve cinsiyet ile arteriyel kan basıncı ölçüm yöntemlerinin sonuçları arasında fark yoktu. Katılımcıların %81,3?nün mevcut AKB değerini bildikleri, tüm katılımcıların daha önceden tansiyon ölçtürdüğü, %18,8?nin sigara, %3,8?nin alkol kullandığı, %62,5?nin bir çay kaşığına yakın günlük tuz tükettikleri, %36,9?nun spor yaptıkları, %29,4?nün ise herhangi bir nedenle diyet uyguladıkları tespit edildi. Ambulatuvar ve evde AKB ölçüm değerleri normal sınırlarda iken ofis AKB ölçüm değerleri yüksek bulunan 13 katılımcı (%8,1) ?Beyaz önlük hipertansiyonu? olarak değerlendirildi. Ambulatuvar ve evde AKB ölçüm değerleri yüksek iken ofis AKB ölçüm değerleri normal sınırlarda bulunan 14 katılımcı ise (%8,8) ?Maskeli hipertansiyon? olarak değerlendirildi. HT tanısı için ambulatuvar AKB ölçümü ile diğer ölçüm yöntemleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Ambulatuvar AKB ölçümüyle kıyaslandığında en yüksek sensitivite (%98,0) ve spesifiteye (%96,8) sahip ölçüm yönteminin evde ölçüm yöntemi olduğu tespit edildi. Ambulatuvar ölçüm; evde ölçüm ile %97,5 düzeyinde tutarlılık gösterirken diğer ölçüm yöntemleri (ambulatuvar öncesi hekim ölçümü, ambulatuvar sonrası hekim ölçümü, eczanede ölçüm) ile %82,5 düzeyinde tutarlılık saptandı. Ambulatuvar ölçüm ile diğer tüm ölçümlerin sistolik ve diyastolik değerleri arasında genel olarak pozitif yönde ve orta-kuvvetli bir ilişki saptandı. Eczanede ölçülen diyastolik AKB değerleri ile diğer tüm ölçüm yöntemlerinin sistolik ve diyastolik AKB değerleri arasındaki ilişki pozitif yönde ve kuvvetliydi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study which included 160 participants was to compare home, office and pharmacy blood pressure measurements which are different measurement methods on the basis of ambulatory blood pressure measurement values which are gold standart in diagnosis the hypertension. The office measurements were performed before and after the ambulatory blood pressure measurement twice by the physician and including the other three measurement results totally five arterial blood pressure measurement results were obtained for each participant . There was no difference between age groups, BMI, education level, gender and the results of blood pressure measurements. İt was determined that %81,3 of the participants knew their present arterial blood pressure value, all of them underwent blood pressure measurement previously, %18,8 were smokers, %3,8 were alcohol users, %62,5 consumed a tea spoon of salt a day, %36,9 performed sports activity, %29,4 were on diet due to any reason. 13 participants (%8,1) with regular ambulatory and home blood pressure measurement results but elevated office blood pressure measurement results were diagnosed as `?White coat hypertension??. 14 participants (%8,8) with elevated ambulatory and home measurment results but regular office blood pressure measurement results were diagnosed as `?Masked hypertension??. In diagnosis hypertension there was no significant difference between ambulatory blood pressure measurement and the other measurement methods. It was determined that the home measurement method had the highest sensitivity (%98,0) and specificity (%96,8) when compared with the ambulatory blood pressure measurement. Ambulatory measurement at the level of %97,5 was consistent with the home measurement and also ambulatory measurement at the level of %82,5 was consistent with the other measurement methods (pharmacy measurement, office measurements performed by physician before and after the ambulatory measurement). There was a moderate-strong correlation in positive direction between ambulatory blood pressure measurement and both systolic and diastolic values of all other measuremet methods in general. The correlation between the diastolic values of arterial blood pressure measured at the pharmacy and the systolic and diastolic values of all other blood pressure measurement methods was strong and in positive direction.