Nazofarenks kanseri tedavisinde düzleştirici filtresiz volumetrik module ark tedavi ile düzleştirici filtreli volumetrik module ark tedavi tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of volumetric modulated arc therapy techniques with flattening filter free and flattening filter beams for the treatment of nasopharyngeal cancer
  1. Tez No: 391096
  2. Yazar: ÖZNUR TAŞLIYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır. Birincisi düzleştirici filtreli (6XFF) ışınla Jaw Trackingli (JT) ve Jaw Trackingsiz (WJT) opsiyonu ile, düzleştirici filtresiz (6XFFF) ışınla JT ve WJT'li opsiyonu kullanılarak Volümetrik Modüle Ark Tedavi tekniğiyle oluşturulan tedavi planlarının doz dağılımlarını karşılaştırmaktır. İkincisi, hazırlanan tedavi planları (TP) ve Kalite Kontrol (QA) planlarını ölçerek hesaplanan doz dağılımları ile uygunluğunu araştırmaktır. 10 Nazofarenks hastasının TP ve QA planları her bir kombinasyon için oluşturuldu. Oluşturulan TP'da doz volüm grafikleri kullanılarak CN, HI ve kritik organ dozları karşılaştırıldı. QA planları ArcCHECK ölçüm sistemi ile ölçülerek akı haritaları oluşturuldu. Ölçülen ve hesaplanan doz akı haritalarına ait gama analizleri yapıldı. Karşılaştırma kriteri olarak %3DD-3DTA, %3DD-4DTA, %4DD-3DTA ve %4DD-4DTA kullanıldı. FF(JT), FF(WJT), FFF(JT), ve FFF(WJT) benzer homojenite ve konformalite sağlamaktadır (p>0,05). PTV70 için FF, FFF'e göre daha yüksek D%2 ve ortalama doz değeri vermiştir (p>0,05). Kritik organlar açısından beyin sapı, spinal cord, oral kavite ve larenks için benzer doz değerleri bulunmuştur (p>0,05). Parotisler için FF(WJT) planlarında, FFF(WJT) planlarına göre ortalama doz daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Bütün kriterler için ölçülen ve hesaplanan doz akı haritalarını karşılaştırdığımız zaman, FF ve JT'li planların gama indeks değerleri FFF ve WJT'li planların gama indeks değerinden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study contains two aims. Firstly, compare the isodose distribution of plans made with Volumetric Modulated Arc Treatment(VMAT) technique by using the flattened beams with jaw tracking(6XFF) and without jaw tracking(WJT), and flattening filter free(6XFFF) beams with JT and WJT options. Secondly, investigate the suitability of calculated and measured dose distributions created from the treatment and Quality Assurance(QA) plans. TP and QA plans of 10 Nasopharyngeal patients were created for each combination. Using dose volume histograms CN, HI and critical organ doses were compared. The fluence maps of QA plans were created by ArcCHECK system. Gamma analysis concerning measured and calculated dose fluence maps was evaluated(carried out). 3DD%-3DTA, 3DD%-4DTA, 4DD%-3DTA and 4DD%-4DTA were used as comparison criteria. FF(JT), FF(WJT), FFF(JT) and FFF(WJT) provided similar homogeneity and conformity (p>0,05). For PTV70, FF delivered higher D%2 and mean dose values than FFF (p>0,05). In terms of critical organs, the doses of brain stem, spinal cord, oral cavity and larynx were found similar. (p>0,05). For parotids, mean doses were found higher in FF(WJT) than FFF(WJT) plans (p0,05). When comparing measured and calculated dose fluence maps for all criteria, the gamma index values of FF and JT are higher than the gamma index values of FFF and WJT plans.