İzleme amaçlı klinik araştırmalarda öngörülen ölçütlere göre örneklem büyüklüğünün belirlenmesi
Determination of sample size by criterias proposed on monitoring in clinical research
  1. Tez No: 391099
  2. Yazar: NURGÜL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞÜKRÜ ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İzleme amaçlı klinik araştırmalar belli bir özgün başlangıç noktasından sonra olguların belli bir olay tipini (event) göstermeleri düzenini sorgulayan araştırmalardır. Bunlar içinde de sonuç olayın ölüm olduğu sağkalım araştırmaları tüm klinik araştırmalar içinde en yoğun kullanım özelliğine sahip araştırma tipi olup ilgilenilen sonuç olayın pek çok biçimi de karşımıza çıkabilmektedir. Bu tip değerlendirmelerin yapılabilmesi ve güvenilir sonuç elde edilmesi için örneklem büyüklüğü ve bazı öngörü değerler büyük önem taşır. Öngörü değerlerden kıyassal özelliklerin en önemlileri HR (Hazard Ratio), ortanca olay/olaysızlık süresi ve genel olay/olaysızlık oranlarıdır. Araştırmada HR' yi ya da olayın ortancasının ortaya çıkma düzeyini öngörerek örneklem hesabının yapılması sağlanır. Çalışmamızda farklı HR düzeyleri için 3 farklı I.tip hata düzeyinde ve 3 farklı II.tip hata düzeyinde örneklem büyüklüklerinin tablolarını hazırladık. Ayrıca farklı medyan aralıkları ve kaba olay oranları için yine aynı çerçevedeki değerlendirmeler simülasyonlar-benzetimler hazırlayarak ürettik. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular bu yönde araştırma yapacak araştırıcılara hazır çizelgeler sunmanın yanı sıra sonuçları belirlenmiş araştırmalarda elde edilmiş düzeylerin tersten değerlendirmeyle hata düzeylerini belirleme açısından da yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Monitoring in clinical research are the investigations that examine the orders showed a type of events of the cases after a specific unique beginning point. Those included death cases of survival analysis are the most extensive research type and interested result cases can be faced on different variations. Sample size and some prediction values to make such type evaluation and to obtain reliable results are significant. The most important syllogistic fatures of prediction values are HR (Hazard ratio), median event/eventless time and general event/eventless ratios. In the reseach sample size calculation are done with the prediction of the level of HR or median reveal occurence. In our study we prepeared for tables of sample size on three different HR levels which include type 1 error and three different levels of type 2 error levels. Morever different median intervals and crude event ratios are produced which are in same frame evaluation by simulation- analogy. At the end of the research, findings will be guide for those whom researchers and they will have ready charts and beside that finished researches' findings can be investigate and by using reverse examinate could help determine to level of error.