Antifungal ilaçların dermal uygulamalarının yeni kolloidal ilaç taşıyıcı sistemler ile optimizasyonu
Optimization of dermal applications of antifungal drugs with novel colloidal drug carrier systems
- Tez No: 391104
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUL ARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı; mantar enfeksiyonlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan azol grubu antifungal ilaçlardan vorikonazol ve sertakonazol'ün tedavide kullanılan dozaj şekillerine alternatif, topikal uygulamaya yönelik mikroemülsiyon tipi kolloidal ilaç taşıyıcı sistemlerinin optimize edilmesidir. Dolayısı ile bu çalışma kapsamında seçilen antifungal ilaçların, derinin farklı tabakalarına penetrasyonunun artırılmasına yönelik yenilikçi topikal mikroemülsiyon geliştirilmesi ile konvansiyonel topikal dozaj şekillerine üstünlük sağlanması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında; iki farklı antifungal ilacın (vorikonazol ve sertakonazol) mikroemülsiyon bileşenleri olarak farklı yağ, sürfaktan ve ko-sürfaktanlar ile, bu bileşenlerin farklı oranları denenerek mikroemülsiyon formülasyon optimizasyonu çalışmaları yürütüldü. Optimize edilen formülasyonlar üzerinde, damlacık büyüklüğü ve dağılımı, kondüktivite, pH, iletkenlik, refraktif indeks, optik izotropisi ölçümleri yapılmıştır. Formülasyonların fiziksel stabilitesi ile etkin maddelerin mikroemülsiyonlardan salım karakteristikleri incelendi. Seçilen formülasyonlar ile uygulanan iki ilacın in vitro koşullarda derinin tabakalarındaki dağılımı konvansiyonel preparatlar ile karşılaştırmalı olarak incelendi. Deriyi bant ile soyma yöntemi ile her iki ilacın derinin farklı tabakalarındaki dağılımları kantitatif olarak hesaplandı. Mikroemülsiyonların stratum corneum tabakası üzerinde oluşturdukları yapısal değişiklikler ATR-FTIR spektroskopi analizleri ile değerlendirildi. Bu tez kapsamında elde edilen verilere dayanarak, iki antifungal mikroemülsiyon tipi topikal formülasyonlarının topikal tedaviye yönelik teşkil edebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to optimize microemulsion colloidal drug carrier systems for topical applications, as an alternative for the widely used conventional dosage forms of voriconazole and sertaconazole which are azole derivative antifungal drugs used in treatment of fungal infections. Therefore, it is intended to have advantages in the enhancement of penetration into different layers of the skin with innovative topical microemulsion formulations over conventional topical dosage forms of the antifungal drugs which are chosen in the scope of this study. In this thesis study, microemulsion optimization studies were carried out using different oils, surfactants, cosurfactants and their various ratios to form microemulsions containing two different antifungal drugs (voriconazole and sertaconazole). Optimized formulations were characterized for droplet size, polydispersity index, pH, conductivity, refractive index and optical isotropy measurements. Physical stabilities of the formulations and in vitro release characteristics of the active ingredients from microemulsions were examined. In vitro dermal distributions of the drugs loaded in the selected microemulsion formulations were compared with their conventional dosage forms. The distributions of each drug in different layers of the skin were calculated quantitatively using tape stripping method. The effects of microemulsions on the integrity of stratum corneum structure were evaluated with ATR-FTIR spectroscopy analysis. The data in this study was interpretted, it was shown that microemulsion formulations loaded with two different antifungal drugs can be suggested as an alternative topical carrier for the treatment of fungal infections