Erdal Öz'ün hayatı ve eserleri
The life and works of Erdal Öz
  1. Tez No: 391161
  2. Yazar: SERPİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada; Erdal Öz'ün hayatı ve eserleri incelenerek yazarın öyküleri, öykücülüğünün özellikleri ve öykülerinde kullandığı temalarla birlikte dil anlayışı tespit edilecektir. Eser incelemesi, sosyolojik ve tarihsel eleştiri metodu esas alınarak çoğulcu bir yöntemle yapılacaktır. Öykücülüğü ve etkisinde kaldığı öykücüler ve akımlar irdelenecektir. Roman ve öykü kitaplarının incelendiği bu çalışmada Erdal Öz'ün hayatı da dikkate alınarak yazarın hayatında yer eden olay ve kişilerin öykü ve romanlarına yansımasına dikkat çekilecektir. Dönem öykücüsü olan Erdal Öz'ün yaşadığı dönem ve bu dönemde gelişen siyasi ve sosyal olayların eserlerine konu edilirken öncelikle işlediği temalar irdelenecektir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, öykücülüğü ve öykülerini yazarken etkilendiği felsefi akımlar irdelenmiştir. Eserlerinde kullandığı temalar ve dil anlayışı ve üslup özelliklerine dikkat çekilmiştir. Çalışmamızda Erdal Öz'ün Türk öykücülüğündeki yeri ve Türk öykücülüğüne katkılarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında yazarın öykücülüğü elde edilen bulgular ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the stories and the characteristics of story writing of Erdal Öz and the language perception with the themes he used in his stories will be determined by the analysis of the life and Works of the writer. The study of the literary work will be done with a pluralist method based on the sociological and historical criticism method. His story writing and other story writers and trends that he was influenced will be explicated. In this study in which his novels and the stories have been examined, the reflection of the events and the people affected his life will be spotlighted considering the life of Erdal Öz. As a period storyteller, the primary themes that he has dealt with in his works related to the period he lived and the political and social events of that period will be explicated. In this study consisting of three parts, the information about the life of the writer and his works has been given and his storytelling and philosophical movements that he was affected while writing his stories have been viewed. The themes that he used in his works, his language perception and features of his style have been spotlighted. In our study it is aimed to express the place of Erdal Öz in Turkish storytelling and his contributions. In the last chapter of the study the storytelling of the writer has been evaluated in the light of findings.