Psikoloji ilk ve son sınıf öğrencilerinin mesleki kaygılarının karşılaştırılması ve problem çözme yetisi arasındaki ilişki
Comparison of occupational anxiety and problem solving abilities between junior and senior level psychology students
- Tez No: 391175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada üniversitelerin psikoloji bölümünde okuyan ilk ve son sınıf öğrencilerinin mesleki kaygı düzeyleri ve problem çözme yetilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda mesleki kaygı düzeyleri ve problem çözme yetisi arasında ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Psikoloji öğrencilerinin mesleki kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla ölçek geliştirilmiş ve daha önce güvenirlik geçerlilik çalışmaları yapılan problem çözme envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilerek mesleki kaygı ve problem çözme yetisi arasında ilişki bulunmamıştır. Üniversitelerin psikoloji bölümünde okuyan dördüncü sınıf öğrencilerinin mesleki kaygı düzeyleri birinci sınıf öğrencilerinden daha fazla olduğu görülmüştür. Katılımcılardan orta sınıf ekonomik düzeye sahip olanların iyi düzey ekonomik düzeye sahip olanlara kıyasla mesleki kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Mesleki kaygı düzeyleri kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Problem çözme yetisi ve cinsiyet, ekonomik düzey, ilk ya da son sınıfta okumaları arasında da istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made compare the occupational anxiety levels and problem solving abilitiesof freshmen and senior year students' who study the psychology in universities. This study was also made to determine the relation between occupational anxiety and problem solving abilities.. In order to measure the occupational anxiety levels among psychology students, the scale was developed Inventory of Problem Solving was used to measure the problem solving abilities. After the obtained data was statically analyzed there was no relation found between occupational anxiety and problem solving abilities.. It was seen that the occupational anxiety levels among junior psychology students was much higher than the senior students. Between the participants, those who were in a middle class economical level had higher occupational anxiety than those who were in high-class economical level. There was no significant diffrence of occupational anxiety between male and female participantsi statistically. There was also o significant difference found statistically between problem solving abilities and gender, economic levels or being freshman or senior year in university.