Endüstriyel mal üreten işletmelerin etkili bir dağıtım kanalı modeli oluşturması ve çelik sektörüne yönelik bir uygulama
Creating an effective distribution channel for manufacturing companies in industrial production and an application on the steel industry
  1. Tez No: 391176
  2. Yazar: ALİ SERDAR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TEBERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Rekabetin yoğunlaştığı endüstriyel pazarlarda işletmelerin ürünlerini pazardaki alıcılara ulaştırmak için kullandıkları dağıtım kanalları pazarlamada önemli bir unsur olarak ön plana çıkmıştır. Çalışmanın amacı, çelik sektöründeki dağıtım kanalının etkinliğini artırmak ve üretici ile toptancı ilişkilerini güçlendirmektir. Yapılan çalışmada Türkiye'de üretim yapan boru-profil üreticilerinin iç pazarda kullandığı mevcut dağıtım kanalı yapısı, bayi iş yapış şekli ve faaliyetleri araştırılmış, üretici ve bayi sorunları belirlenmiştir. Boru-profil sektöründe halen faaliyet gösteren Türkiye'nin yedi bölgeden elliye yakın ildeki bayi ve satıcılarla yüz yüze ve telefonla görüşmeler yapılmıştır. Çalışma sonunda üretici bayi beklentilerine paralel olarak kanal üyelerinin alacağı aksiyonlar oluşturulmuş, kanala yeni alınacak toptancının seçim ve performans kriterleri belirlenmiş ve toptancılık kurumunun kurumsal bir bütünlük içine alınması için sözleşme örneği eklenmiştir. Sonuç olarak Türkiye boru-profil iç pazarında üretici ve bayilerin alacakları yeni aksiyonlar ile üretici temsilcisi/acente kurumunun dağıtım kanalına girmesiyle sektördeki üreticilerin dağıtım kanalı etkinliği artacaktır.
Özet (Çeviri)
In the industrial markets which are concentrating in the competition area, the distribution channels have a significant role to deliver the products from buyers to consumers. The aim of this thesis is increasing the effect of the distribution channels in steel sector and strengthens the relationships between producer and wholesaler. In this research, the structure of distribution channels which are used by the pipe-hollow section manufacturers in Turkey, the dealers' business manners and operations, moreover the issues of the producers and intermediary firms are indicated. To reach these data, with nearly fifty retailers and dealers from seven areas from Turkey were interviewed and had phone calls. At the end of the thesis, the methods are created according to the expectations of the manufacturers and dealers, the selection criteria for new wholesalers and their criteria of performance are determined. To be in corporate unity of manufacturing, the illustration of engagement has been added in appendix part. As a result, the incorporating of the agencies with the new actions which are used by the wholesalers and the dealers in the internal market of pipe-hollow section in Turkey will be increased the effect of manufacturers in the industry.