Birinci Dünya Savaşı'nda Irak Cephesi Kut'ül - Amare Muharebesi: 29 Nisan 1916 - 16 Şubat 1917
Iraq Front i̇n the Fi̇rst World War Battle of Kut'ül - Amara: 29 Apri̇l 1916 - 16 February 1917
  1. Tez No: 391198
  2. Yazar: KADİR EKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Irak bölgesinin jeopolitik olarak önemli bir yere sahip olması güçlü devlet-lerin ilgisini bu bölgeye çekmektedir. Petrol kaynaklarının bu bölgede olması, Hindistan'a kara yolu bağlantısının bu bölgeden geçmesi Irak'ın jeopolitik önemini arttırmıştır. İngilizler, Basra körfezinden başladıkları taarruzun sonucunda Bağdat'ı ele geçirmeyi amaçladı. İngiltere, Kurna, Şuaybe, Amare, Nasıriye, Kut'ülAmare Savaşlarını kazanarak bu bölgeleri işgal etti. İngilizlerin bu derece kolay bir şekilde ilerlemelerinin temel sebebi karşılarında düzenli ve yeterli donanıma sahip bir ordunun bulunmamasıdır. Başlangıçta hızla ilerleyen İngiliz birlikleri Selman-ı Pak'taTürk birliklerine yenilerek geri çekildiler ve Kut'ül Amare'de savunmaya geçtiler. Türkordusu Kut'ül Amare'yi kuşatarak İngilizlere yaklaşık beş ay süresince yardım gitmesiniengelledi. Kuşatma altındaki İngiliz birlikleri açlıkla ve hastalıkla mücadele edemeyerek teslim olmak zorunda kaldı. Kut'ülAmare Muharebeleri, tarihteki önemi kadar günümüze taşınmış bir zafer değildir. 1699 Karlofça Antlaşmasından itibaren toprak kaybetye başlayan Osmanlı Devleti'nin, dönemin en güçlü devletine karşı başarısını anlatan bir mücadelenin adıdır. Kut'ül-Amare Zaferi Osmanlı halkında sevinçle karşılanmıştır. İngiltere'de ise hüzün ve şaşkınlıkla karşılanmıştır. Çünkü İngiltere ve diğer İtilaf Devletleri Osmanlı Devletinden böyle bir zaferi beklemiyordu.
Özet (Çeviri)
Iraq has an important place in Geopolitics and hence it has attracted the attention of powerful states. Oil resources of this region and its strategic location connecting to India dramatically increased the geopolitical importance of Iraq. The British started its campaing from the Persian Gulf to conquer Baghdad and Iraq as a whole. Winning battles at Kurna , Suayb, Amara, Nasiriya, Kut'ul-Amare, England occupied most of the region. Fundemental reason of English to win and move in with such an ease is the lack of an orginized army with adequate equipment. Rapidly advancing British troops were defeated by the Turkish troops at Selman- ı Pak and withdrew to Kut'ul-Amare forming a defense line. Turkish army sieged the British at Kut'ul-Amare cutting any help to be received nearly five months. Soon, the British troops under the siege surrendered due to starvation and diseases. The historical importance of Battle of Kut'ul-Amare is still not well understood. This battle was the biggest victory of Ottoman army against World's super-power since the Treaty of Karlowitz in 1699 when Ottoman Empire began to lose territory.