Yoksullukla mücadelede kırsal kalkınma politikalarının etkinliği; Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) örneği
The effectiveness of rural development policies in the fight against poverty: Case of the Southeastern Anatolia Project
- Tez No: 391199
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda kalkınma sürecinin en önemli gündem maddelerinden biri olan yoksulluk, hem iktisat hem de sosyoloji biliminin önemli uğraş alanlarından birisidir. Ekonomik ve/veya sosyal boyutlu gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan, yeryüzünde hemen her coğrafya üzerinde görülen yoksulluk, yoksullukla mücadele, kırsa kalkınma ve Türkiye'deki kırsal kalkınma politikalarının yoksulluk üzerindeki etkisinin incelenmesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Tezde yoksulluğun tanımı, türleri ve nedenlerine, kırsal kalkınma ve kırsal kalkınma yaklaşımlarına, Türkiye'de kırsal kalkınma ve yoksulluk profiline ve Güneydoğu Anadolu Projesi'nin bölge yoksulluğuna etkisi analiz edilmiştir. Çalışma beş temel bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü giriş bölümüdür. Çalışmanın ikinci bölümü 'Literatür' kısmından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde, yoksulluğun kavramsal çerçevesi, yoksullukla ilgili kavramlar, yoksulluk sınırı tanımlamaları, yoksulluğun ölçüm yöntemleri, göstergeleri ve yoksulluğun nedenleri hakkında genel bilgiler yer alacaktır. Üçüncü bölümün ikinci kısmında ise kırsal kalkınma, kırsal alan hakkındaki teorik bilgilere ve kırsal kalkınma yaklaşımları yer alacaktır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de yoksulluk ve yoksulluk profilineve kırsal kalkınma politikalarına değinilecektir. Beşinci bölümde ise, GAP'ın bölgenin sosyo-ekonomik durumunu ve bölge yoksulluğunu nasıl etkilediği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Poverty, as one of the most important agenda of the development process in recent years, is one of the major fields of both sociology and economics. The main subject of this study is emerging economic and / or parallel to social development, poverty, which is seen in almost every geography on earth, the fight against poverty, rural development and examining impact of rural development policy of Turkey on poverty. In the thesis, it has been analyzed definition of poverty, types and causes of poverty, rural development and poverty profile and Southeastern Anatolia Project's (GAP) impact on regional poverty. The study consists of five main sections. The first part of the study is introduction section. The second part of of the study consists of literature section. The third section consists of the conceptual framework of poverty, poverty-related concepts, and definitions of poverty line, poverty measurement methods, poverty indicators and general information about the causes of poverty. The second part of the third section includes rural development, theoretical knowledge about rural areas and rural development approaches. In the fourth chapter, it will be mentioned about poverty and poverty profile and rural development policies in Turkey. As in the last fifth section, it will be examined impact of the GAP on region's socio-economic status, and the effects of it on poverty.