أثر المذهبية الفقهية في تفسير آيات الأحكام - سورة النور نموذجاً
Nur Suresi bağlamında ahkam ayetlerinin tefsirinde fıkhi mezheblerin etkisi
  1. Tez No: 391200
  2. Yazar: BAHA EDDİN ALJASEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın hedefi müfessirlerin, fıkhi mezheplerinden ne derecede etkilendiklerini, en önemli ahkam (fıkhi) tefsirlerini ve metotlarını tanıtmak ve sonra da Nur suresindeki ahkâm ayetleri bağlamında bu hususla ilgili örnekler sunmaktır. Bu araştırma giriş ve uç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm; Fakih müfessirlerin metotlarını, eserlerini ortaya koymak. İkinci bölüm ise; Nur Suresini ve fıkhi tefsir alanındaki ehemmiyetini tanıtmak. Uçuncu bölüm ise; Nur suresinde hakkında ahkâm ayetlerini, bu konularla ilgili fakih müfessirlerin görüşlerini ve fıkhi mezheplerinden ne derecede etkilendiklerini içermektedir. Araştırmanın en önemli sonuçları şunlardır; Fıkhi mezheplerin olumlu etkisi olumsuz etkisinden daha fazla olmuştur. Öyle ki bir fıkhi mezhebe bağlı olmak fıkhi mezhebe müntesip müfessirin hüküm çıkarmada daha derin düşünmesine, objektif ve tarafsız hüküm çıkarmaya onu teşvik etmiştir. Eğer ayetin delaleti kendi mezhebinin görüşü doğrultusunda ise onu alır, yok durum bu şekilde değilse en kuvvetli görüşü tercih ederdi. Bu durum Mukayeseli İslam Hukuku Araştırmalarının gelişmesinde pay sahibi oldu, hatta bu alanda yazılan eserler neredeyse fıkhi tefsirlerle denk oldu. Tefsir kitaplarındaki fıkhi mezheb taassubu gerçekten çok sınırlıdır. Bu taassubu en çok el-Cassas ve el-Kıya Hırrasi'de görmekteyiz. Buna rağmen her ikisi de uzunca tartışmalardan ve delileri ortaya koyduktan sonra diğer mezheplere karşı kendi mezheplerini savunmaktaydılar. Bunlar İslam fıkıh mirasının zenginleşmesine katkıda bulunmuşlardır. Bu araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri de sadece ahkam ayetlerine önem veren ahkam tefsirlerinin yanı sıra, Kur'an'ı bir bütün olarak ele alan tefsir kitaplarının fıkha verdiği önemdir. El- Mazhari, El-Alusi, El-Kurtubi ve Er-Razi'nin tefsirleri gibi. Çünkü; bu tefsirlerde fıkha ayrılan alan, sadece ahkam ayetlerini ele alan fıkhi tefsirlerde ayrılan alana denk belki de ondan daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to show the extent of the interpreters being affected by their jurisprudential doctrines and defining the most important explanatory jurisprudential writings and its courses. Then, there will be display of models through the verses of the provisions in Surat Al-Nur. This dissertation includes an entry and three chapters: the first one will show the most important explanatory jurisprudential writings and its courses. The second is to view defining Surah Al-Nur, and its Contents.The third chapter is to view the terms and doctrinal issues that were being debated in Surat Al-Nur and the commentators' attitudes of them and how they are affected by their doctrines. The most important results is that the effect of religious jurisprudence was positive rather than a negative one, where the religious jurisprudence urges the commentator to sharpen the idea to expand the deduction, and keep track of minutes doctrinal issues, objectively and impartially, it was a sign of the verse in favor of the doctrine taken, otherwise it is likely to say the strongest evidence, which contributed to open writings in comparative jurisprudence research production, perhaps equal to books written in this field. Being fanatic to the doctrine of jurisprudence in the books of interpretation has been very limited, and the highlight was when Jassas and Kia Herasy, however, they were defending their doctrines through long discussions and extensive other doctrines, which has helped to enrich the heritage of Islamic Fiqh. As demonstrated by the research is the importance of doctrinal interpretations that are not related with the judgments verses only, just like the interpretations of Almathhary , Al-Alusi , Alqurtuby and Al-Razi. The jurisprudence article which may equal or exceed the books devoted to the interpretation of the judgments verses.