Aktif istihdam politikalarının uzun süreli işsizliğe etkileri ve Türkiye'de istihdamın yapısal analizi
Effects of active employment policies to long - term unemployment and structural analysis of employment in Turkey
- Tez No: 391328
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAİTTİN KAZIM KİRTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de işsizlik ve istihdam çözülmesi gereken önemli sorunlardan biridir. İşsizlikle mücadelede genellikle dezavantajlı gruplara yönelik politikalar uygulanmaktadır. Dezavantajlı gruplar arasında uzun süreli işsizler de yer almaktadır. Son dönemlerde çoğu ülkede işsizlik sorununun çözümünde aktif istihdam politikalarına ağırlık verildiği görülmektedir. Ülkemizde ise aktif istihdam politikalarının uygulayıcısı Türkiye İş Kurumudur. Bu çalışmada, Türkiye'de İŞKUR'un uyguladığı aktif istihdam politikalarının uzun süreli işsizliğe etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırmada, Türkiye'de istihdamın ve işsizliğin yapısal analizi TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri esas alınarak açıklanmıştır. İŞKUR tarafından düzenlenen ve aktif politika aracı olan işgücü yetiştirme kursları, İŞKUR verileri esas alınarak uzun süreli işsizliğe etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, as in many countries is one of the important problems to be solved unemployment and employment. In the fight against unemployment are usually applied policies for disadvantaged groups. Long-term unemployment among disadvantaged groups are also included. In solving the problem of unemployment in many countries in recent years appears to be focused on active employment policies. In our country, Turkey is a practitioner of active employment policies Employment Agency. In this study, long-term active employment policies applied in Turkey İŞKUR focuses on the impact on unemployment. In this study, the structural analysis of employment and unemployment in Turkey TSI (Turkey Institute of Statistics) data was announced basis. Vocational training courses organized by the ISKUR and active policy instrument, housing data impact on the basis of long-term unemployment has been examined.