İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin çalışan motivasyonuna etkileri ve sağlık sektöründen bir vaka analizi
The effects of human resources management's training and development activities, on employee's motivation: A case study from the health sector
- Tez No: 391331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU NERGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzün sürekli değişen şartlarında faaliyet gösteren işletmelerin başarılı olabilmesi, büyük oranda bilgi, beceri ve yetenek yönünden donanımlı insan kaynağına bağlıdır. Bu bağlamda, işletmelerin eğitim ve geliştirme faaliyetleri vasıtasıyla insan kaynağının yetiştirilmesine önem vermesi gerekmektedir. Diğer yandan, yüksek motivasyonlu çalışanlar, işletmenin etkinlik ve verimliliği açısından önemlidir. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İnsan Kaynakları Yönetimi, ikinci bölümde İnsan Kaynakları Yönetimi'nde eğitim ve geliştirme fonksiyonu, üçüncü bölümde motivasyon kavramları irdelenmiş, dördüncü bölümde ise eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin çalışan motivasyonuna etkilerini belirleyebilmek amacıyla, İstanbul Avcılar'da bulunan özel bir hastanenin çalışanlarıyla anket yapılarak, çalışmanın uygulama kısmı gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapılmıştır. Yapılan faktör analizinin sonucunda eğitim fonksiyonu ölçeğinde altı faktör, motivasyon ölçeğinde ise üç faktör bulunmuştur. Ardından güvenilirliği belirleyebilmek için yapılan analizde Cronbach Alpha değeri 0,947 olarak bulunmuştur. Araştırmanın hipotezleri, Korelasyon Analizi ile test edilmiş, çalışanların eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yönelik algıları ile motivasyonları arasındaki anlamlı ilişki ortaya konmuştur. Bu anlamlı ilişkinin yüzdesel olarak ifade edilmesiyle amacıyla Regresyon Analizi yapılmış ve regresyon modelleri oluşturulmuştur. Kişisel özelliklerle ilgili hipotezler ise, T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizleri ile test edilmiştir. Yapılan analizlerle, X Hastanesinde çalışanların motivasyonlarının, kişisel özelliklerine göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to today's constantly changing conditions, the success of businesses depends on the knowledge, skills and abilities of human resources. Therefore, the firms have to pay attention on the subject of the human resources training and development activities. On the other hand, the motivated people is essential for the enterprise's effectiveness and efficiency. The thesis consists of four parts. The concept of HRM is examined in the first part. The second part describes HRM training and development function, the third part discusses the concept of motivation and the last part consist of the application to determine the impact of training and development activities on the employee's motivation. The survey was conducted with the employees of a private hospital in İstanbul Avcılar. The research was conducted primarily on the validity and reliability tests . The reliability of the scales with questions is measured with the Cronbach alpha equal to 0,947. This indicates that our questionnaire is reliable for measuring the scales. Correlation analysis, student t-test analysis and linear regression, one way anova were used to find out if there are significant differences and/or relations among variables. Findings have not been significantly different from the employees motivation's dimensions with respect to the demographic factors. There is also a relationship between the employees' motivation and their perceptions for the training and development activities.