Dijital insan kaynakları yönetiminde büyük veri analitiği uygulamaları: İşe alım sürecine etkisi
Big data analytics applications in digital human resources management: Its impact on the recruitment process
- Tez No: 742486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Information and Records Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezin konusu, dijital insan kaynakları yönetiminde büyük veri analitiğinin işe alım sürecine etkisidir. İnsan kaynakları yönetimi çalışanlarının büyük veri olgusunu nasıl anlamlandırdıkları ve bu olgunun yaptıkları işte ne türden bir etkiye sahip olduğu üzerinde durulmaktadır. Bu tezin amacı, Endüstri 4.0'ın, diğer bir ifadeyle, bilişim çağı uygulamalarının bir türü olan büyük veri olgusunun örgütlerin insan kaynakları yönetimi tarafından nasıl tanımlandığına, bu analitik uygulamalardan işe alım sürecinde nasıl faydalandıklarına ve büyük veri analitiğinin insan kaynakları fonksiyonlarında nasıl geliştirilebileceğine yönelik bir bakış açısı ortaya koyabilmektir. Bu tezde yöntem olarak nitel araştırma deseni olan fenomenolojik desen benimsenmiştir ve 10 insan kaynakları yönetimi çalışanıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, MAXQDA 20 ile analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasının sonucunda ise, insan kaynakları çalışanlarının büyük veri olgusuna yönelik farkındalıklarının olduğu, insan kaynaklarını ve yapılan işi etkilediği tespit edilmiştir. İnsan kaynakları çalışanları, sonsuzluk, manipülasyon, veri kaynağına güvenilirlik gibi olgularla büyük veriyi ifade etmektedir ve bu olgunun insan kaynakları üzerindeki en büyük etkisinin ulaşılabilirlik olduğu gösterilebilir. Büyük veri analitiğin insan kaynakları çalışanlarının yaptıkları işi kolaylaştırdığı zaman, maliyet ve efor tasarrufu sağladığı, bu teknolojiden karar destek asistanı gibi durumlarla faydalandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca insan kaynakları çalışanlarının işi kaybetme kaygısı yaşadıkları anlaşılmış fakat bu durumu iş geliştirme ile fırsata dönüştürdükleri tespit edilmiştir. Bu olguyu destekler nitelikte olan insan etkileşiminin kesilmemesi ifadesinden de insan kaynakları çalışanlarının yakın gelecekte işlerini kaybetmeyeceği anlaşılmıştır. Bu olgunun insan kaynakları alanında sürdürülebilirliği sağlanarak, performans değerleme, eğitim ve geliştirme, yetenek analitiği gibi alanlarda geliştirilebileceği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, örgüt performansının, insan kaynakları departmanının, çalışan performansının ve motivasyonunun artırılması ile çalışan devir hızının düşürülmesi insan kaynakları yönetimi faaliyetlerinde büyük veri analitiği teknolojisinin kullanılmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the impact of large data analytics in digital human resources management on the recruitment process. It is focused on how the business world understands the big data phenomenon of human resources management employees and what impact this phenomenon has in their work. The purpose of this thesis is to provide an insight into how Industry 4.0, as known as the Era of Information Technologies, is defined by the human resources management of organizations, how they benefit from these analytical applications in the recruitment process, and how big data analytics can be developed in human resources functions. In this thesis, the phenomenological pattern, which is a qualitative research pattern, has been adopted and in-depth discussions have been conducted with 10 human resource management employees. These interviews were analyzed via MAXQDA 20. As a result of this thesis study, it has been determined that human resources employees are aware of the big data phenomenon, affecting human resources and the work done. Human resources employees express big data with facts such as infinity, manipulation, reliability to the data source, and it can be shown that the biggest impact of this phenomenon on human resources is accessibility. It has been determined that big data analytics facilitates the work of human resources employees and saves time, cost and effort, and they benefit from this technology in a situation such as decision support assistant. In addition, it was found out that human resources employees were concerned about losing their jobs, but they turned this situation into an opportunity with business development. In support of this phenomenon, it is understood from the statement that human interaction will not be interrupted, that human resources employees will not lose their jobs in the near future. It has been established that this phenomenon can be improved in areas such as performance evaluation, education and development and talent analytics, by ensuring sustainability in the field of human resources. As a result, increasing the organization's performance, human resources department, employee performance and motivation, and reducing the turnover rate depend on the use of big data analytics technology in human resources management activities.