Kuvvetler ayrılığı prensibinin Türkiye'de uygulanış biçimi: Son üç yıllık uygulama
Pri̇nci̇ple of separati̇on of powers mode of operation in Turkey: Application for the last three years
  1. Tez No: 391334
  2. Yazar: HARUN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
21' inci yüzyıl siyasi yönetimlerinin en önemli sorunlarından biri devlet iktidarlarının dizginlenmesi ve devleti oluşturan organların birbiri ile olan ilişkileridir. Kuvvetler ayrılığı ilkesi devleti üç asli organa ayırarak bu organları birer iktidar alanına dönüştürüp siyasi dengeyi sağlamaya çalışır. İlkenin en önemli özelliği devleti dengeleyerek sivil öncelikleri öne çıkarması ve özgürlüklere dayanak olmasıdır. Bu yüzdendir ki kuvvetler ayrılığı ilkesi çoğulcu demokrasi ve hukuk devletinin temeli olmasının yanında devletin geleceğinin teminatıdır.
Özet (Çeviri)
21 th century restrained the state power of one of the most important problems of political management and the relationship with each other constituent bodies . The separation of powers principle of government attempts to ensure political balance of power converts to a space into three principal organs of the body . By balancing the state's most important feature is that the policy priorities and to prioritize civil liberties grounds . This is why the principle of separation of powers is a guarantee of the state's future as well as being the basis of pluralist democracy and the rule of law.