Güneydoğu Thrakia Tümülüsleri: 1881 - 1964 yıllarında kazılan tümülüslerin yeniden değerlendirilmesi
Tumuli in Southeastern Thrace: Reinterpretation of the tumuli excavated in 1881 - 1964
  1. Tez No: 391384
  2. Yazar: ZEKİ METE AKSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DELEMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 566
Özet
Bu tezde güneydoğu Thrakia'da yer alan Kırklareli, Vize, Umurca, Uzun Hacı, Karakoç, Akören, Eriklice ve Bolayır tümülüsleri ile ilgili buluntuların yeniden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mezar kontekstinin bozulmaması için her tümülüs kendi içinde bir bütün olarak ele alınarak incelenmiştir. Araştırmanın sonunda tümülüslerle ilgili yeni tarihleme önerileri getirilmiş, gerek mimaride gerek envanterde bölgesel bağlantılar saptanmış ve bunun yanı sıra Thrakia tümülüslerinin kazı ve araştırılmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main target of the thesis is to reinterprete the finds from Kırklareli, Vize, Umurca, Uzun Hacı, Karakoç, Akören, Eriklice and Bolayır tumuli located in southeastern Thrace. Each tumulus has been investigated as a whole in order to protect the context of the grave. New datings regarding the tumuli have been proposed and regional contacts in both architecture and grave inventory have been established at the end of the research. In addition, suggestions are presented about the research and excavation of tumuli in Thrace.