Doğu Çatalhöyük Neolitik Dönem çanak çömleğinin kil kullanımı ve kaynakları bakımından incelenmesi
The investigation of clay use and resources of the Neolithic Pottery at Çatalhöyük East Mound
  1. Tez No: 391385
  2. Yazar: DUYGU TARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Doğu Çatalhöyük Yerleşmesi Neolitik Dönem çanak çömleklerinin yapımlarıyla ilgili olarak; kil seçimi, kil kaynaklarına erişim ve bunlarla bağlantılı olarak yerleşmenin bulunduğu bölgenin 1400 yıllık Neolitik süreci içindeki çevresel değişimi ile topluluğun bu değişime çanak çömlek üzerinden verdiği yanıtlar araştırılmıştır. Bu temelde çanak çömlek malzeme içinden seçilen örnekler analitik yöntemlerle mikro-dokusal özellikleri bakımından incelenmiş ve kullanılmış olan kil hammaddelerin ayrıntılı tanımları yapılmıştır. Bu hammaddelerin minerolojik izleri takip edilerek coğrafi konumları saptanmıştır. Ardından elde edilen sonuçlar arkeolojik bağlamda değerlendirilerek insan ve çevre ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the selection and use of various clay sources within the context of Neolithic pottery in the Çatalhöyük East Mound. Furthermore, the study looked at the environmental changes surrounding Çatalhöyük during the 1400 years of Neolithic era and how the society responded to these changes by pottery. On the basis of this, the selected pottery samples were analysed in order to understand their micro-textural features whilst the raw clay materials used were identified in detail. By examining the mineralogical composition of the raw clay materials, it was possible to trail their provenances. The results gathered were interpreted within an archaeological context where the relationship of pottery with people and the environment was explored.