Elektronik belge yönetimi uygulamalarında personel farkındalığının artırılması: Değişim yönetimi açısından bir inceleme
Raising the awareness of personnel in electronic records management practices: A study from a change management perspective
  1. Tez No: 391401
  2. Yazar: VAROL SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknolojinin de etkisiyle günümüzde Elektronik Belge Yönetimi Sistemine (EBYS) geçişler hız kazanmıştır. Ülkemizde bu geçişler, üst yönetim desteği, kaliteli donanım ve yazılım, iyi bir proje ekibi ve değişim farkındalığı yüksek sistem kullanıcıları gibi dinamikler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalarda sistem değişimlerinde“insan faktörünün”önemine dikkat çekilmiştir. Tez çalışmasında EBYS uygulamalarında personel farkındalığı değişim yönetimi açısından incelenmiştir. Farkındalığın yüksek olduğu kurumlarda EBYS'ye geçiş sonrasında sürdürülebilirliğin daha kolay sağlandığı görülmüştür. Tezde bir devlet üniversitesi olan Marmara Üniversitesi ve İstanbul'da ilçe belediyesi olan Bağcılar Belediyesinde uygulanan EBYS geçişleri üzerine araştırma yapılmıştır. Araştırmada EBYS değişiminin ve dönüşümünün personel açısından nasıl değerlendirildiği, onların korku, endişe, uygulama öncesi ve sonrası beklentileri incelenmiştir. Çalışmanın problemi“sistem kullanıcılarının bazı sebeplerden dolayı EBYS değişimi hakkında olumsuz düşünmeleridir”. Çalışmada iki kurum katılımcılarına EBYS süreçleriyle ilgili soruların yönetildiği bir anket çalışması yapılmıştır. Anket ile başarının sebepleri ölçülmeye çalışılmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada, EBYS değişimleri ve personel farkındalığı, değişim yönetimi çerçevesinde ele alınmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında“EBYS değişimlerinde/dönüşümlerinde personel farkındalığının yüksek olduğu kurumlarda sistemin yürütülmesinde daha çok başarı sağlandığı”hipotezinin her iki kurum için de geçerli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the influence of technology the transition to Electronic Records Management System (ERMS) has picked up pace. This transition nationally is being realised within a dynamic setting that includes senior management support, high quality hardware and software, a sound project team and system users who have a high awareness of the task in hand. Studies carried out in this area have emphasised the importance of the“human factor”where changes in systems are concerned. This thesis has examined personnel awareness in ERMS practices from a change management perspective. It is evident that in those organisations with strong awareness that the sustainability of ERMS following implementation was more easily achieved. Within the scope of this study research has been carried out on the transition to ERMS at the University of Marmara, a public university, and Bağcılar Municipality, a county municipality of Istanbul. The research was carried out within the context of ERMS change management and transformation from a personnel perspective focusing on their fears, anxieties and expectations pre and post implementation. The hypotheses of the study was that,“system users for one reason or another do not look upon ERMS transformation favourably”. The study was supported by a survey, containing questions relating to ERMS processes, answered by employees in both organisations respectively. The survey aimed to evaluate the reasons for success. In this study ERMS transformation and personnel awareness was examined within the context of change management. In light of the results obtained it was concluded for both oganisations that "the sustainability of ERMS systems was more successful in those organisations where personnel had strong awareness of ERMS transformation/change management.