Kısmi süreli iş sözleşmesi
Part time employment contract
- Tez No: 391438
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
İş hukukunda esneklik arayışlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan kısmi süreli iş sözleşmesi mevzuatımızda ilk olarak 4857 sayılı İş Kanunu'nun 13. maddesi ile düzenlenmiştir. Maddede kısmi süreli iş sözleşmesi,“işçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az”belirlendiği sözleşme olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda kısmi süreli iş sözleşmesi öncelikle bireysel iş hukuku açısından incelenmiştir. Bu kapsamda kısmi süreli iş sözleşmesinin tanımı ve unsurları, kısmi süreli iş sözleşmesinin kurulması, çalışma ilişkisi devam ederken sözleşme türlerinin değiştirilmesi, kısmi süreli iş sözleşmesi açısından ayrımcılık yasağı, dinlenme hakkı, kısmi süreli iş sözleşmesinde çalışma süreleri ve bir kısım işçilik hakları irdelenmiştir. 07.11.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu bu sözleşme modeline göre çalışanları ilgilendiren hukukumuzda ilk defa yer verilen bir takım düzenlemeleri barındırmaktadır. Kısmi süreli iş sözleşmesi toplu iş hukuku açısından incelenirken bu Kanun'da yer alan düzenlemeler tartışılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışan işçilerin sosyal güvenlik hukuku açısından sigorta hak ve yükümlülükleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Part time employment contract, which appeared as a result of searching for flexibility in labour law, is arranged firstly in Labour Code numbered 4857 in article number 13. In that article, part time employment is defined as a contract in which“ employee's weekly working hours is significantly less than compared employee working full time”. In our study, part time employment contract is primarily discussed with regards to individual labour law. In that context, the definition and elements of part time employment contract, the establishment of part time employment contract, changing contract types during employment, the prohibition of discrimination with respect to part time employment contract, the right for rest, the duration of work in part time employment contract and some employee rights are analyzed. Unions And Collective Bargaining Agreement Code numbered 6356, which become valid on 07.11.2012 involves arrangements which are expressed firstly in our law with regards to employees working in part time employment contracts. Arrangements in this Law are discussed when part time employment is examined with regards to collective labour law. In the last part of our study, insurance rights and obligations of employees' working with part time employment contract with regards to social security law is examined.