Kefalet sözleşmesinin kendisine özgü sona erme halleri
Autonomous means of termination of suretyship contracts
  1. Tez No: 391437
  2. Yazar: CANSU KAYA KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. SERMET AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Çalışmamız, kefalet sözleşmesinin kendisine özgü sona erme hallerini konu edinmektedir. Kefalet sözleşmesinin sona erme düzeni 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile esaslı değişikliklere uğramıştır. Kanun ile, kefalet sözleşmesinin sona ermesine ilişkin yeni sona erme halleri de düzenlenmiştir. Çalışmamızın kapsamı yalnızca kefalet sözleşmesinin kendisine özgü sona erme hallerine ilişkindir. Çalışmada, Türk Borçlar Kanunu ile getirilen yenilik ve değişiklikler de göz önüne alınarak kefalet sözleşmesinin sona erme sistemi incelenecek ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study, is the autonomous means of termination of suretyship contracts. The termination system of suretyship contracts has been subject to fundamental modifications by the new Turkish Code of Obligations, numbered 6098. The Code has also legislated new means of termination of suretyship. The scope of our study is solely the autonomous means of termination of suretyship contracts. The principles regarding the termination system of suretyship will be analyzed and evaluated in light of new legislation.