Türkiye'de kamu bankacılığının finansal istikrardaki rolü
The role of state owned banks on financial stability in Turkey
- Tez No: 391439
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Güçlü ve istikrarlı bir finansal sistemin varlığı, son yıllarda ekonomik büyüme ve gelişme için en önemli koşullardan biri haline gelmiştir. Dolayısıyla, günümüzde finansal istikrarın sağlanması ve sürdürülmesi yoğun bir biçimde tartışılmaktadır. Dünya ülkelerinde kamu işletmelerinin ekonomideki ağırlığı, benimsenen iktisadi anlayış çerçevesinde dönemler itibariyle ve ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, bu kuruluşların faaliyetleri birçok ülkenin ekonomik faaliyetlerinin bir parçasını oluşturmuş ve iktisadi politikaların gündeminde yer almıştır. 1929 Dünya Ekonomik Buhranı'nın yarattığı sorunların çözümüne yönelik olarak Keynesyen iktisadın öne sürdüğü ekonomik hayata daha çok devlet müdahalesi önerisinin birçok ülke tarafından kabul görmesi sonucu ekonomik kalkınmaya öncülük etmek, piyasa mekanizmasındaki aksaklıkları gidermek, finansal ve ekonomik istikrara katkıda bulunmak gibi amaçlarla pek çok ülkede kamu bankaları bankacılık sektöründe önemli bir pay teşkil etmeye başlamışlardır. İncelenen ülke örnekleri ve ampirik çalışmalar başlangıç olarak kuruluş amaçlarına hizmet eden kamu bankalarının zamanla amaçları dışında görevler üstlenerek düşük performansla çalıştığını ve ülke ekonomisi ile finansal istikrar üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, bir ülkede sağlıklı ve iyi işleyen bir finansal sistemin oluşturulması açısından dünyada ve Türkiye'de kamu bankalarının performansı, finansal sistem ve istikrardaki rolü ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of a strong and stable financial system became one of the most important requirements for the economic growth and development in last years. Nowadays, providing and maintaining financial stability is being discussed extensively. In accordance with economic approach is widely held, market weight of public enterprises in the economy in the world is differ from one to another country. Economic activites of these institutions become the essential part of the economic life and key item of the agenda of economic policies. State owned banks founded in order to lead economic development, overcome market deficiencies and contribute to economic and financial stability started to play an important role in many countries' banking sectors as a result of greater state involvement to economic life suggested by Keynes whose ideas gained greater acceptance especially after the 1929 Great Depression. The empirical studies indicate that although state owned banks served their foundation purposes initially, in time they assumed other duties, they underperformed and they had negative effects on national economies and financial stability. In this study, for the purposes of establishing a vigorous and smoothly running financial system, the role of state owned banks, their performance and their effects on financial systems and financial stability were analyzed.