Tasarım müzeleri yönetim modelleri, Türkiye'de bir tasarım müzesi için yol planı ve öneriler
Design museums management models, road map and suggestions for a design museum in Turkey
- Tez No: 391445
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHBAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Özellikle, 2000'li yıllarda, tasarımın popülerleşmesiyle önem kazanan ve sayıları gün geçtikçe artan tasarım müzeleri, Türkiye'de de bir ihtiyaç olarak gündeme gelmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, dünyadaki başlığı“Tasarım Müzesi”olan müzeleri belgelemek ve araştırma için seçilen farklı özelliklerdeki müzelerin yönetim yapılarını incelemek ve gelecekte Türkiye'de kurulacak bir Tasarım Müzesi'nin kuruluş sürecine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın önemi, dünyadaki Tasarım Müzeleri'ni idari, coğrafi, tema ve koleksiyonuna göre inceleyerek bir değerlendirme sunmasıdır. Araştırma bölümünde seçilen“Tasarım Müzesi”başlığı altındaki müzeleri ise; yönetim yapıları, koleksiyon, eğitim, sergi ve finansal kaynak başlıkları altında incelemektedir. Bu tezde ortaya çıkan veriler doğrultusunda, Türkiye'nin politik, ekonomik ve kültürel yapısıyla uyumlu bir Tasarım Müzesi için yol planı ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Design Museum started to become a necessity with increase in the number of Design Museum around the world and when they gained prominence in the 2000s with the popularization of design. The importance of the study is to document, classify and examine the management structures of the Design Museum around the world, which are still not fully discussed by academics in Turkey and elsewhere. The selected museums, which is named as“Design Museum”, examined under the management, education, collection, exhibition ve financial structures. In this thesis, within the research datas, given a compatible road map for a Design Museum in Turkey, in relation to Turkey's political, economic ve cultural structure.