Ötekini gözeten iktisadi davranışlarda empatinin etkisi
Effect of empathy on other regarding economic behaviour
- Tez No: 391474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bireylerin öznel mutlulukları (refahlarının, faydalarının) kendilerine ait gelir, tüketim, servet, statüye bağlı olduğu gibi bunların başkalarının sahip olduklarına göreli konumuna da bağlıdır. Bu göreli durum endişesi hem ulusal/uluslararası anket verileri kullanan araştırmalarda hem de deneysel çalışmalarda ortaya konmakla birlikte belirleyici faktörler üzerine az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada sosyalleşmenin temel etmenlerinden biri olan empatinin göreli durum tercihleri üzerine etkisi deney-anket yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Yapılan deney sonucunda, empatinin tercihleri etkilediği yönünde doğrudan bulgulara rastlanmamakla beraber haset, olumsuz karşılıklılık, düşük kendine güven gibi tehdit algılarının bulunmadığı bireylerde ve sosyalleşme eğilimi yüksek bireylerde empati ile göreli durum hassasiyeti arasında ters yönlü ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals' subjective happiness (welfare, utility) depends on the income, consumption, wealth, or status of their own, as well as on their level relative to those of other people. The concern for positionality is well documented by both studies employing national/international survey data and experimental studies; however, research about the determinants of the phenomenon have yet to be studied in depth. This study examines the effect of empathy which is one of the basic determinants of socialization on the positional preferences by employing experiment-survey methods. Although there are no direct findings indicating that empathy influences preferences, it is observed that positional sensitivity is inversely correlated to empathy among the people who score high in social orientation or low in threat perceptions such as envy, negative reciprocity, or low self-esteem.