AVM'lerin tüketim kültürüne etkisi ve Türkiye örneği
Impacts of shopping centers on consumpti̇on culture and Turkey sample
  1. Tez No: 391475
  2. Yazar: MEHMET VAHİT İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada tüketim olgusunun modern çağa geçilmesiyle birlikte günümüze kadarki gelişimi incelenmiş, Türkiye'deki tüketici davranışlarına nasıl yansıdığı araştırılmış, günümüz toplumunun alışveriş ve sosyalleşme mekânı olarak tanımlanan AVM'lerin Türk tüketim kültürüne etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda AVM'lerin tüketiciler üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri belirlemeye yönelik bir yöntem uygulanmıştır. Önceden hazırlanan soru formu kullanılarak AVM ziyaretçilerinden oluşan 600 kişilik hedef kitle ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. AVM'lerin, tüketicilerin alışveriş davranışları üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri, cinsiyet, yaş, SES gibi değişkenler bazında belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca AVM'lerin bireysel hayata etkileri incelenmiştir. Araştırma bulgularına dayanarak bu merkezlerin cadde mağazalarına oranla daha çok tercih edildikleri ve bir anlamda yaşam merkezleri haline geldikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
At this work; Consumption Fact's progress up today in conjuction with moving to new era has been examined, how it is reflected to Consumer's attitude in Turkey has been searched, Defining Shopping Centers, as today's society's shopping and socialization place, Turkish consumption culture has been searched. According to determine direct and indirect impacts of Shopping Centers on consumers in accordance with research's purpose oriented method has been applied. 600 targeted audiences which consist of Shopping Center Visitors have been questioned face to face with the questionary form that was prepared in advance, obtained results have been evaluated. Direct and indirect impacts of Shopping Centers on consumers' shopping attitude tried to be determined based on variables like gender, age, SES. In addition Shopping Centers' impact to individual life has been analyzed. On the basis of Research; it has been set forth that those Shopping Centers are substantially preferred to Avenue Shops.