Yeşil tedarik zinciri yönetimi ve işletme performansı arasındaki ilişki : Bir araştırma
The relationship between green supply chain management and firm performance : a study
  1. Tez No: 391503
  2. Yazar: BURAK ÖÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada yeşil tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ile işletme performansı arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu amaçla, İzmir Ticaret Odası üyesi 103 işletme üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu araştırma işletmelerin mevcut çevreci uygulamalarına yönelik olup; kantitatif araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; işletmelerin yeşil tedarik zinciri uygulamaları ile işletme performans göstergeleri arasında anlamlı ilişkilere ulaşılmakla beraber işletme büyüklüğü ile yeşil tedarik zinciri yönetimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca; yeşil tedarik zinciri yönetimi konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the relationship between green supply chain management and business performance. For this purpose, a research has been conducted on 103 companies which have Izmır Chamber of Commerce membership. This research has quantitative research methods according to environmental applications of companies. As a result of this research, significant relations have been found between green supply chain management and firm performance. However, there are no significant relations between firm size and green supply chain management. Also, recommendations concerning green supply chain management have been included in this study.