Uydu kentin mekânsal üretimi: Başakşehir 4. ve 5. Etaplar
The spatial production of satellite town: Başakşehir 4th and 5th Phase Apartment Complexes
- Tez No: 391504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES KABAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
İstanbul yüzyıllarca birçok grubun yaşamlarına eşlik etmesine rağmen artık mekânsal ve kültürel ayrışmanın sembolü olmaya başladı. Bu ayrılığın en belirgin sembolü olarak uydu kentler genelde mekânsal ayrışma kapsamında ele alınıyor. Uydu kentler mekânsal ayrışma olgusu dışında ele alınması gereken birçok dinamiğe sahipler. KİPTAŞ tarafından 1998'de başlayan ve 2012 yılında yapımı tamamlanan Başakşehir 4. ve 5. etaplar bu çalışmanın örneği konumundadır. Bu tez, Başakşehir uydu kent yaşamının küreselleşme, modernleşme, neoliberal dönüşüm politikaları ve mekânsal ayrışma gibi makro teorilerle açıklanmasına karşı çıkmaktadır. Mekânsal ayrışmanın sonuçlarını Başakşehir 4. ve 5. etaplarda mekânın üretimi kavramını kullanarak bir taraftan burayı şekillendiren iktidar öğeleri diğer taraftan ise insanların bu iktidar olgusu karşısındaki taktiksel becerilerini ve üretimlerini ele alarak yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Başakşehir uydu kent olgusunun tüm dinamikleriyle ortaya çıkarılması aşina olunan bilgilerin yeniden harmanlanmasıyla sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Istanbul, although it has hosted many societies for centuries, it is now becoming the symbol of spatial and cultural disintegration. As being the most distinct symbol of this dissolution, satellite towns are discussed within the scope of spatial disintegration. Satellite towns have many dynamics which need to be discussed apart from spatial disintegration. Başakşehir 4th and 5thphase apartment complexes, which were started to be built in 1998 and completed in 2012 by a private company supported by government, are the sample of this study. This thesis objects that the life of Başakşehir satellite towns can not be explained only by macro theories such as globalization, modernization, neoliberal transformation policies and spatial segregation. It aims to present a new point of view, discussing the results of spatial disintegration through the concept of space production in Başakşehir 4th and 5th phase apartment complexes and addressing, on the one hand, the members of power who design this settlement, on the other hand, people's tactical abilities and production against this phenomenon of power. The discovery of the case of Başakşehir can be ensured through harmonizing familiarized knowledge again and filtering this knowledge.