Günümüz tekstil ve moda tasarımında tasarım, tasarımcı ve tüketici açısından tasarım kültürü
Design culture from the points of design, designer and consumer in today's textile and fashion design industry
- Tez No: 391540
- Danışmanlar: DOÇ. NESRİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toplumdaki bireylerin fizyolojik ve psikolojik gereksinimlerinden doğan ve gelişen tüketim kültürü ve bu gereksinimleri karşılamaya yönelik oluşan tekstil ve moda tasarımı endüstrisi devamlı bir ivme ve gelişim içindedir.“Günümüz Tekstil Ve Moda Tasarımında Tasarım, Tasarımcı Ve Tüketici Açısından Tasarım Kültürü”başlıklı çalışma, tezin ana amacı ve sınırlarını açıklayan giriş bölümüyle başlamaktadır. Tezin birinci bölümünde tasarım-tasarımcı kavramlarının genel tanımı yapılarak, bireylerin günlük yaşam pratiği içinde karşılaştığı sosyolojik ve fiziksel olay/problemlerin, gereksinimlerinin ve bunların birbirleri arasındaki ilişkilerin giderek artmasıyla meydana gelen karmaşık bir tasavvur etme/çözüm getirme biçimine dönüşmesi tartışılmış ve tasarımcının bireyin bu gereksinimlerine çözüm bulan rolü tanımlanmıştır. İkinci bölümde, bir yandan yaşamını sürdürebilmek için temel fiziksel gereksinimlerini karşılamak, diğer yandan ise bireysel kimliği ve öznel tercihleriyle sembolik mesajlar vermek isteyen tüketici bireytanımlanmıştır.Geleneksel toplumdan modern topluma ve modern toplumdan postmodern topluma geçiş konuları nedenleriyle kısaca incelenerek, tüketici olarak bireyin sosyolojik, ekonomik, teknolojik vb. gelişmelerden ötürü değişen ve gelişen davranış, iletişim biçimlerinin, algılarının ve tüketim alışkanlıklarının oluşturduğu tüketim kültürü incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; kültür kavramı ve kürselleşme konuları tanımlanarak bunların tüketim ve tasarım alanlarına olan etkileri örnekler ile açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise başta küreselleşme olmak üzere sosyolojik,ekonomik ve teknolojik gelişmelerin kültüre olan etkileri ve bu etkileşim sonucunda ortaya çıkan yeni tüketici, tüketim alışkanlıkları ve tüketim kültürü tanımlanarak, bu tüketicinin gereksinimlerini gideren tekstil ve moda endüstrisinin ürün, tasarım ve markalaşma konularında geliştirdiği yeni tasarım kültürü, ana hatları ile örnekler üzerinden yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tasarım, Teksil ve Moda Tasarımı, Tüketim,Tüketici, Küreselleşme, Kültür.
Özet (Çeviri)
Consumption culture born with the individual's psychological and physical needs in the society is in a constant acceleration and development; so does the textile and fashion industry based on meeting these needs.“Design Culture from the Points of Design, Designer and Consumer in Today's Textile and Fashion Design Industry”titled research begins with the introduction part in which the main purpose and limits of this survey is explained. In the first part, a general description of design and designer is made and the transformation of these concepts into complex needs caused by the sociologic and physiologic phenomena's in the individual's daily life and by the new relationship between“design”and“designer”is described. In that part, the role of the designer who finds the solution to these needs is also defined. In the second part, the consumer who wants not only meet his/her physical needs for living but also give a symbolic messages because of his/her personal choices and individual identity is described. The reason of the transition from traditional society to modern society and modern society to postmodern society is briefly discussed and the consumption culture created by the consumers' forms of communication, consumption habits and changing & evolving behaviors due to sociologic, economic, technologic developments is presented. In the third part, the concept of culture and the globalization is described and their effects in the consumption and design industry are explained with examples. In the conclusion part, the effects of globalization and sociological, economical and technologic development on culture is interpreted with the new consumer born as a result of these effects, the new consumption habits and new consumer culture is also described. The new consumer culture developed by the textile and fashion industry in the product, design and branding issues with the aim of meet the needs of this new consumer is commented with the main lines and exemplified. KEY WORDS: Design, Textile and Fashion Design, Consumption, Consumer, Globalization, Culture