Agustin Barrios Mangore'nin 'Ormanda Bir Rüya' adlı eseri ve incelenmesi
An analysis of 'Un Seueno en la Floresta' by Agustin Barrios Mangore's
- Tez No: 391539
- Danışmanlar: PROF. FATMA SELEN BUCAK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Paraguaylı gitarist ve besteci Agustin Barrios'un hayatını etkileyen faktörler incelenmiştir. Sanatın diğer alanlarıyla olan ilişkisi ve gitar edebiyatında önemli bir yere sahip olan Un Sueno en la Floresta (Ormanda Bir Rüya) isimli eserin incelenmiştir.Çalışmada ilk olarak Agustin Barrios'un geniş yaşam öyküsüne yer verilmiş, yaşadığı zorluklar ve yaşadığı olayların sanat hayatına olan etkisi irdelenmiştir. Gitar dünyasında yer almak için yaptığı konserler ve bu konserlerle ilgili yaşadığı zorluklar incelenmiştir. Konserlerinde yaptığı yenilikler incelenmiştir. Tanıştığı insanların ve yaşadığı olayların eserlerine nasıl yansıdığı anlatılmıştır. Müzikal fikirlerini ve kullandığı armonik ve melodik dili anlayabilmek adına bazı eserlerinden örneklere yer verilmiştir. Gitar repertuvarına yaptığı katkılar anlatılmıştır. Son olarak Un Sueno en la Floresta (Ormanda Bir Rüya) isimli eserinin genel özellikleri incelenmiş ve örneklerle analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the main factors that affect Paraguayan guitarist/composer Agustin Barrios's life are examined. His relation with the other fields of art and“Un Sueno en la Floresta”–the masterpiece that has a significant place in history of guitar literature are examined.In this study, Agustin Barrios's life is mentioned firstly; the difficulties he had experienced and impacts of these experiences in his art are examined. The concerts he gave in order to gain a place in guitar world and difficulties of those concerts and novelties he introduced in his concerts are discussed. The effects of people he met and experiences he had on his works are examined. To understand his musical ideas and harmonic and melodic language some examples are given. His contribution to the guitar repertoire are explained. Finally, Un Sueno en La Floresta (A Dream in the Forest) is analyzed with examples.