Sebeb-i nüzûlün tefsire etkisi bakımından Bakara sûresi örneği
The influence of asbab al-nuzul on tafsīr: A case study of sura al-Baqarah
- Tez No: 391559
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada, Kur'an'ın anlaşılmasında tarihsel bağlamın temeli olan sebeb-i nüzûl'ün tefsire etkisi üzerinde durulmuştur. İbn Cerîr (ö. 922), Zemahşerî (ö. 1143), Râzî (ö. 1209), Beydâvî (ö. 1286), İbn Kesîr (ö. 1372)'in eserleri ışığında sebeb-i nüzûlün tefsire etkisinin Bakara sûresi örneğinde tespiti amaçlanmıştır.Çalışmada temel alınan müfessirlerin, senedi sahih olmasına rağmen sebebi nüzûlü nadiren de olsa dikkate almadıkları belirlenmiştir. Sebeb-i nüzûl ile ilgili rivayetin desteklediği mananın tercih edilmesi, bu rivayete paralel olarak ayetin açıklanması, rivayetin yanlış anlaşılmasının engellenmesi, tedricilik metoduna vurgu yapılması gibi fonksiyonlar icra ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of asbab al-nuzul (reasons for revelation) on tafsir (exegeses of Quran). It aims to find out in the light of the tafsir of surah al-Bakarah of Ibn Jarir al-Tabari (d. 922), Al-Zamakhshari (d. 1143), Al-Razi (d. 1209), Baidawi (d. 1286) and İbn Kathir (d. 1372) whether or not the historical context of Quran had an effect on the composition of tafsirs.The study has revealed that despite the authenticity of the chain of the narration, some commentators disregarded few narrations of asbab al-nuzul. In addition, it has shown that the narrations regarding the historical context of the verses of Quran had several functions such as the clarification of the meaning of the verses, their explanation in parallel with the narrations, elimination of misinterpretation, and understanding the concept of gradual revelation of the verses.