Küreselleşme sürecinin Orta Doğu Bölgesi'nde güvenliğe etkileri
The effects of the process of globalisation on the security in the Middle East Region
- Tez No: 391605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme süreci yerel kodları küresel kodlarla değiştiriyor. Dünya çok kültürlü bir yapıya doğru yönelişinin işaretlerini veriyor. Ulus devlet sistemi çoktan küreselleşmiş bireyin ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanıyor. Küreselleşme süreci değerleri erozyona uğratıyor. Bazıları güvenliği diğer meseleleri kapsar biçimde genişlediğini iddia ediyor. Diğerleri güvenliğin sadece mezarlıkta bulunduğunu düşünüyor. Bu araştırmanın amacı, küreselleşme sürecinin Orta Doğu ulus devletlerinden olan Suriye ve Mısır'da paylaşılabilir ancak emanet edilemez bir özelliğe sahip olan güvenliğe etkilerini ortaya koymaktır. Analiz birimi sistem, analiz düzeyi ise aktör olan bu çalışmanın verilerini toplarken güncel politika çıktılarını ve ilgili alan yazınının gurularına ve araştırma ile ilgili diğer yazılı kaynaklara yapılan atıfları içeren bir yöntem tercih edilmiştir. Orta Doğu Bölgesi'nde daha güvenlikli bir ortam oluşturması beklenen küreselleşme sürecinin, bölgede beklenmeyen olaylara sebep olduğu ve güvensizliği yaygınlaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of globalization is changing from local codes to global codes. The world is giving signs of a movement towards a multicultural structure. Nation state system is having difficulty in responding to the needs of the individuals who have already been globalized. The process of globalization is giving rise to the erosion of values. Some claim that security is expanding in such a manner as to embrace other issues. Others think that security is possible only for the death after burial. The purpose of this study is to find out the effects of the process of globalization on the security, which is shareable but not entrusted, in Syria and Egypt, nation states in the Middle East. Analysis unit of this study is nation states. Analyses level of this study is system. A method containing the current political outputs and the references to the gurus of the field's literature and to the other written sources about the study was adopted in the data collection process. Finally, contrary to expectations, the process of globalization, which is expected to make up more secure environment in the Middle East, has given rise to insecurity in the region.