Menkul kıymet borsaları arasındaki koentegrasyon
The cointegration between stock markets
  1. Tez No: 391610
  2. Yazar: OSMAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Globalleşen dünya ekonomisinde artan finansal liberalizasyon sonucu, ülkelerde oluşan politik ve ekonomik gelişmeler, ilişkili oldukları diğer ülkeleri ve borsaları da çok kısa sürede hatta eş zamanlı olarak etkileyebilmektedir. Yatırımlarda riski azaltmak amacıyla çeşitlendirme yapmak için oluşturulan portföylerde, farklı yatırım araçlarına veya farklı menkul değerlere yatırım yönlendirilerek bu çeşitlendirme yapılmaktadır. Bununla birlikte, uluslararası yatırımlarda da çeşitlendirme yapılarak ülke risklerinden korunmak mümkündür. Bu amaçla uluslararası yatırım portföyleri oluşturulurken yatırım yapılacak olan borsalar arasında eşbütünleşik bir ilişkinin bulunmaması, yatırımcıların riskten korunmaları açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda Türkiye menkul kıymetler borsası (BİST) ile gelişmiş menkul kıymetler borsaları arasındaki koentegrasyon ilişkisi incelenmiştir. Koentegrasyon ilişkisinin ölçülmesinde Johansen koentegrasyon testi kullanılmış olup, borsalar arasındaki nedensellik ilişkileri Granger nedensellik testi ile gösterilmiştir. Bununla beraber bu ülkeler arasındaki tanımlayıcı istatistikler tablo olarak sunulmuştur.Bu araştırmanın amacı, menkul kıymetler borsaları arasındaki koentegrasyon (eşbütünleşme) ilişkisinin test edilmesidir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world economy, as a result of increased financial liberalization, political and economic developments which are formed in the countries, may affect the associated exchanges in other countries in a very short period of time and even simultaneously. In portfolios which are generated to diversify in order to reduce risk in investments, investments are directing to different investment instruments or different securitiesin order to make this diversification. However, for international investments, it is possible to avoid the country risks by making this diversification. For this purpose, absence of the co-integration relationship between the invested stock markets while making the investments is important for investors to be protected from risks. In this context, the co-integration relationship between Turkey stock market (BIST) and developed stock markets has examined. Johansen co-integration test has been used in order to examine the co-integration relationship and the causality between stock markets has examined with the Granger causality test. In addition, the identifying statistics between the countries has been shown in a table. The purpose of this study is to examine the co-integration relationship between stock markets.