Developing intercultural competence of foreign language learners by using awareness raising classroom activities
Farkındalık yaratan sınıf içi aktivitelerinin kullanımı yoluyla yabancı dil öğrencilerinin kültürler arası yeterliliklerinin artırılması
- Tez No: 391611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşmenin ve farklı kültürel çevrelerden insanlarla kültürlerarası etkileşimlere yol açan diğer faktörlerin sonucu olarak, kültürlerarası yeterlilik giderek daha çok önem kazanmaktadır. Dolayısıyla, insanların akıllarındaki soyut engellerin ve önyargıların üstesinden gelebilmek için, modern toplumda kültürlerarası yeterliliğe sahip bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bireylerin kültürlerarası yeterliliklerinin geliştirilmesinde örgün eğitim bir çözüm yolu olabilir. Ayrıca, yabancı dil sınıfları bu amaç için çok uygundur çünkü yabancı dil eğitimi ve kültürel eğitim birbirinden ayrılamaz. Bu çalışmanın amacı katılımcı öğrencilerin kültürlerarası yeterliliği nasıl algıladıklarını araştırmak ve katılımcıların kültürlerarası yeterliliğin önemi hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, yabancı dil sınıflarında farkındalığı artırıcı aktivitelerin kullanımıyla kültürlerarası yeterliliğin geliştirilip geliştirilemeyeceğini incelemektir. Araştırma Mustafa Kemal Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulunda 28 katılımcı ile yürütüldü. Ve karma yöntemli araştırma deseni kullanıldı. Veri toplama araçları kontrol listesi, anket ve araştırmacının notları ve gözlemlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intercultural competence has gained more and more importance as a result of globalisation and other factors which lead the way to intercultural encounters with people from different cultural backgrounds. Accordingly, the need for interculturally competent individuals, to overcome prejudices and abstract barriers in the minds of people, are needed in the modern society. In developing IC of individuals, formal education can be a solution. And, it can be said that foreign language classrooms are very suitable for this purpose because foreign language teaching cannot be separated from culture teaching. The aim of this study was to find out how participating learners perceive intercultural competence, and what their views about the importance of intercultural competence are. What was also aimed in the study was to investigate if intercultural competence can be developed by using awareness raising activities which require multiple perspectives and critical thinking in the foreign language classroom. The study was conducted in Mustafa Kemal University School of Civil Aviation and Transportation Management with 28 participants. And, mixed methods research design was used. Data collections instruments were a survey questionnaire, a checklist and field notes and observations.