Kripto paralarla borsalar arasındaki oynaklık yayılımı
Volatility spillover between crypto currencies and stock markets
- Tez No: 732164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kripto paraların ortaya çıkması ile tüm dünyada ekonomileri farklı bir yöne evirilmiştir. Günümüz dünyasında ekonomi artık tamamen küresel ölçekli hale gelmiştir. Öte yandan herhangi bir ülkenin ekonomisindeki gelişmeler veya aksaklıklar diğer ülkelerin ekonomilerini de etkilemektedir. Hatta savaşlar, pandemiler, ekonomik krizler dünya ekonomisinin tamamını etkilemektedir. Kıymetli madenlerin, menkul kıymetlerin, itibari para birimlerinin hatta kripto paraların değerleri de etkilenmektedir. Bu çalışmada kripto paralarla menkul kıymet borsaları arasındaki oynaklık yayılımları, yayılım endeksi, yayılım alan ve oynaklık yayan piyasaların tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, 24 Ağustos 2016 – 18 Kasım 2021 dönemine ait günlük veriler kullanılmıştır. Çalışmada Diebold ve Yılmaz (2012) metodolojisi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada korelasyon katsayısının araştırılmasında Bitcoin'in, BİST100, DAX ve S&P borsaları arasında pozitif korelasyon olduğu anlaşılmıştır. Kripto varlıkların, menkul kıymet borsa endekslerine göre oynaklığının daha yüksek olduğu görülmektedir. Örneklemler arasındaki oynaklık yayılımının pandemi döneminde daha yüksek olduğu görülmektedir. Ethereum ve Bitcoin'in en çok volatilite yayan değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Ripple ve BİST100'ün volatilitesi en yüksek araçlar olduğu görülmektedir. 2020 yılında başlayan pandemi sürecinde kripto varlıkların volatilite yaydıkları, borsa endekslerinin ise volatilite aldıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of cryptocurrencies, economies all over the world have evolved in a different direction. In today's world, the economy has become completely global. On the other hand, developments or disruptions in the economy of any country also affect the economies of other countries. Even wars, pandemics, economic crises cover the entire world economy. The values of precious metals, securities, fiat currencies and even cryptocurrencies are also affected. In this study, the existence of volatility spillover between cryptocurrencies and stock market indices was investigated. If there is a volatility spillover, it is investigated which variable it depends on. It was tried to determine which sample affected other samples and which samples were more affected. In this study, volatility spillover between cryptocurrencies and stock markets, spillover index, and volatility markets were tried to be determined. In the study, daily data for the period of 24 August 2016 – 18 November 2021 were used. Diebold and Yılmaz (2012) methodology was used in the study. In the study, it was understood that there is a positive correlation between Bitcoin, BIST100, DAX and S&P exchanges in the investigation of the correlation coefficient. Crypto assets appear to have higher volatility than stock market indices. The spillover of volatility among samples appears to be higher during the pandemic period. It has been determined that Ethereum and Bitcoin are the variables that spillover the most volatility. It is seen that Ripple and BIST100 are the instruments with the highest volatility. During the pandemic that started in 2020, it was observed that crypto assets spillover volatility, while stock market indices took on volatility.