2005-2014 yıllarında Federal Almanya göç ve entegrasyon politikaları
Federal of Germany's migration and i̇ntegration policies in 2005-2014
  1. Tez No: 391668
  2. Yazar: ERHAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKGÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez ile Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli insanların Federal Almanya'nın uygulamakta olduğu göç ve entegrasyon politikaları çerçevesinde yaşadıkları sorunları gündeme getirmeyi ve böylece Türkiye'nin yurtdışında yaşayan vatandaşlarına karşı bakış açısnı genişletmeyi amaçlamaktadır. Bu vesile ile Almanya'daki Türklerin sorunlarını gündeme getirmek ile beraber yarım asırlık göç sürecinde neler yaşandığını ve bu bağlamda günümüzün Almanya'daki Türklerin başarılarını ve sorunlarına ışık tutmayı hedefleyen bu çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, göçmenlerin sosyal entegrasyon konularında çalışmalar yapan ve bu konuda sosyal entegrasyon teorisi oluşturan sosyolog Hartmut Esser'in sosyolojik kavramları incelenmektedir.İkinci bölümde, Federal Almanya'da son 40 yılda entegrasyon kavramın nasıl tanımlandığı ve bu bağlamda zaman içerisinde kavramın kullanımı nasıl değiştiğine dair özetlenmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise, 1961 yılında Almanya'ya 'misafir işçi' olarak göç eden Türklerin göçün tarihçesine değinmiş olup Almanya'daki Türkler 5 konuda ele alınmıştır: Demografik yapı, Ekonomi ve İstihdam, Eğitim, Siyasi Katılım ve Sivil Toplum Kuruluşları. Son bölümde güncel gelişmelere özellikle son yıllarda artan İslam düşmanlığı bağlamında değerlendirmede bulunulmuştur.Tez aşamasında çoğunlukla Almanca kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to bring up the problems of the Turks who lives in Germany and explains what happened in the immigration progress in the last 50 years. At the same time the study aims to shed light on the achivements and problems of the Turks in Germany, which consists of four main sections.İn the first part, the sociologist Hartmut Esser's sociological conceptions are examined, who worked in social integration issues and created the social integration theory in this issue.İn the second part, it has been summarized how in the last 40 years in Federal Germany the concept of integration have been defined and in this content how using the concept has changed over the time.However in the third part, the history of Turkish immigration has been mention, which take 1961 place. They immigrated to Germany and the called“guest workers.”Turks in Germany are thematized in five topics: demographic structure, economy and employement, education, political partizipation and non-govermental organizations.İn the last part current developments especially in recent years whom increased islam hostility were evaluated. İn the dissertation period mostly from German soeurces were benefited.