Performans değerlendirme modellerinin etkililiğine ilişkin bir analiz
An analysis on the effectiveness of performance evaluation model
- Tez No: 391675
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Performans kavramı, son yıllarda hizmet sektörünün ön plana çıkması ve üretim sektöründe de beşeri sermayenin öneminin artmasıyla değer kazanan bir yönetim aracıdır. Performans sayesinde yöneticiler hem çalışanların verimliliğini ve iş ile ilgili geri dönüşleri değerlendirebilmekte, hem de geleceğe yönelik daha etkin kararlar alabilmektedir. Bir performans ölçüm sisteminin pek çok unsuru olmakla birlikte, bunların başında, etkililik gelmektedir. Performans sisteminin etkin olmaması durumunda, sistemden elde edilecek olan performans çıktılarının da yönetimin kararları üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Dolayısıyla performans ölçüm sistemlerinin faydalarından yararlanabilmek ve performansın doğru olarak ölçülebilmesi için, performans sistemlerinin etkililiklerinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Bu nedenle bu çalışmada, performans değerlendirme modellerinin etkililiğinin incelenmesine yer verilmiştir. Çalışmada bu amaçla, 113 çalışan üzerinde performans sistemlerinin etkinliği ile ilgili görüşleri alınmıştır. Çalışmada bu kapsamda çalışanların cinsiyet, görev türü, gelir durumu ve deneyimlerine göre yaygın olarak bilinen performans değerlendirme modellerine ilişkin bilgi düzeyleri arasındaki fark incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of performance is a value gaining management tool, with the standing out of tertiary sector and increasing importance of human capital in manufacturing sector, too. By means of performance, administrators can evaluate both employees' feedbacks related to their work, employee productivity and make efficient decisions, oriented to future. A performance measurement system has many constituents, as efficiency is the leading one. In the event that when performance system is not efficient; performance outcomes, to be acquired from system, may influence on management decisions negatively. Accordingly, effectiveness of performance system is needed to well known so as to take advantages of performance measurement system and evaluate the performance accurately. So, the effectiveness of performance evaluation model was included. In this study, concerning the efficiency of performance systems, 113 employees' opinions were received. Within this framework, knowledge level gaps among workers were examined, for widely known performance evaluation models regarding workers' gender, task type, income status and experience. According to results of the study, it was concluded that; men, managers and manager assistants, higher income status and more experienced workers, have more knowledge about performance evaluation models, compared with women, other workers, lower income status and less experienced workers.