AB düzenlemelerinde kadın ve çocuk istismarına yönelik çalışmalar ve Türkiye'nin yaklaşımı
Policies related to EU law women and child abuse and Turkey's approach
- Tez No: 391678
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKGÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kadın ve çocuk istismarı ile ilgili yaptığım bu çalışmada kadın ve çocuk hakları, kadın ve çocukların sosyal ve aile hayatlarında karşılaştıkları istismar ve ihmaller, Türkiye'de ve AB'de bu istismarlara yönelik yapılmış güncel düzenlemeler, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'nin konuya bakış açısı ile gelecekte yapılması planlanan revizyon planları incelenmiştir. Başlıca Avrupa Birliğinin hukuk düzeni ve Türkiye'nin uyumu konusu anlatılmış olup, Avrupa Birliği mevzuatının Türk hukuk mevzuatına etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women and child abuse in the work I've done on women's and children's rights, they face abuse and negligence, current regulations this abuse have been made against the EU and in Turkey, the revision planned for the future with Turkey the issue of perspective in the process of accession to the European Union plan have been examined. Major European Union rule of law and has discussed the issue of Turkey's compliance, analyzed the effects of EU legislation into the Turkish legal regulations.