Corfu and Yanya in transnational context at the turn of the 20th century
19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında ulus-ötesi bağlamda Korfu ve Yanya
- Tez No: 391679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Korfu Adası ve Yanya vilayeti arasındaki sınır geçişlerine odaklanmaktadır. Yunanistan?ın yayılmacı (irredentist) politikaları ve Korfu?da ulusal kimliği inşa etme girişimleri adanın sahip olduğu çok kültürlü ve çok dilli yapı bağlamında ele alınacaktır. Korfu?nun sahip olduğu çok kültürlü ve çok dilli hayat tarzı ile Yunanistan?ın adada empoze ettiği milliyetçi politikalar yeni ve giderek artan bir uyumsuzluğa neden olmaktaydı. Bu çalışma adanın 1864?de Yunanistan?a ilhakı sonrasında işlevsel olarak Yunanistan?ın çıkarlarına hizmet ettiğine ilişkin tarihsel varsayımı tartışmaya açacaktır. Osmanlı tarih yazımının bugüne dek nadiren değindiği Yanya vilayetinin yine aynı dönemde -19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında- Korfu ile çok katmanlı iç yapısı açısından çeşitli açılardan benzerlikleri bulunmaktaydı. Demografik olarak yerel nüfus Rum Ortodokslar, Müslüman ve Ortodoks Hristiyan Arnavutlar ile Ulahlardan oluşmaktaydı. Bu çalışma her grubu ayrı ayrı ele almakta ve yabancı devletlerin bölgede siyasi ve ekonomik etkiye sahip olmak ve Osmanlı otoritesini zayıflatmak adına yaptıkları müdahaleleri değerlendirmektedir. Bu farklı grupların Korfu ve Yanya?daki çıkar ve beklentilerine değinildikten sonra, son bölümde bu iki bölge arasındaki ortak hayatın pek çok yönüne odaklanılacaktır. Ulus-ötesi perspektif ulusal sınırları aşan insanların, siyasi örgütlerin, yardım derneklerinin ve ticari malların dolaşımını ve bu hareketlerin doğurduğu etkileri önemle vurgular. Bu çalışmanın odağında olan yasal ya da yasal olmayan sınır geçişleri Korfu?daki Osmanlı konsolosluğunun toplamış olduğu istihbarat temelinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about border crossings between the Corfu Island and Yanya province at the turn of the 20th century. Greece?s irredentist policy and its attempt to construct a modern Greek national identity in Corfu will be discussed in the context of the multicultural and multilingual social environment that prevailed in the island. Between the transnational way of life in Corfu and the imposed nationalist policy of Greece emerged a new and growing discrepancy. Therefore, this study will evaluate the historical assumption that the island functionally served the interests of Greece after its unification with Greece in 1864. Yanya, which the Ottoman historiography has rarely touched upon so far, had a similarly multicolored and multi-faceted society at the turn of the 20th century. Demographically, the local population consisted of the Greeks, Muslim and Christian Albanians, and Vlachs. This study elaborates on each group separately and also on interventions of foreign states that aimed at increasing their political and economic influence while impairing Ottoman authority in the region. After discussing the political interests and expectations of various groups in Corfu and Yanya, the last chapter will focus on myriad aspects of interrelationships between the two shores. The transnational approach emphasizes the circulation of people, political organizations, philanthropic associations, and commodities that crisscross national demarcations and the impacts that stem from these movements. These transitions either legal or illegal across the borders will be evaluated mainly based on the intelligence gathered by the Ottoman consulate in Corfu