Refakatçı hasta yakınlarının hasta haklarına ilişkin bilgi düzeyi ve hastalarına yönelik hizmetlerden memnuniyeti(Çal Devlet Hastanesi Dahiliye servisi hasta yakınları örneği)
Accompanying the pati̇ents relatives patient rights knowledge level and services for patient satisfaction from(Including Çal service State Hospital patients relatives sample)
- Tez No: 391692
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlık, insanların fiziksel, sosyal,ruhsal ve ekonomik yönden tam iyilik halinde olma hali olarak tanımlanmaktadır. Yaşına ve konumuna göre nerede ve nasıl davranacağını bilen, yaşadığı çevre ile aynı dili konuşarak bulunduğu ortama ayak uyduran,vücudunda herhangi bir hastalığı,hastalık belirtisi ve sakatlık durumu olmayan kişiler sağlıklı kişilerdir. Sağlık alanında kaliteli hizmetin önemli bir göstergesi, hizmeti alanların memnuniyet düzeyidir.Memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi, hizmet kalitesinin artırılması,beklentiler doğrultusunda daha nitelikli hizmet sunulması bakımından önem kazanmaktadır. Hasta hakları insanların hasta olmadan önce sağlık hizmetlerinin önceden hazır,yeterli olması ve ulaşımının kolay olmasını, hastalandığında sağlık kurumundan en iyi şekilde sağlık hizmeti almayı,hastalıklar sonucunda kalan sakatlık durumlarında tekrar hayatta kalmak için gerekli malzemelerden yararlanmayı kapsayacak kadar geniş bir anlama sahiptir. Yapılan çalışma sonucunda refakatçi hasta yakınlarının Çal Devlet Hastanesinin verdiği bütün hizmetlerden memnun oldukları ve tekrar tercih edecekleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Health is defined as being in a perfect state by physically, socially, psychologically and economically. Healthy people are dhe ones who know how to behave according to their age and position, can adapt to the environment that they live in by speaking the same language with the society and does not have any disease, symptoms of a disease and disabilities. One of the important indicator of the quality of service in the field of health is the satisfaction of the people, who are benefiting from these services. Determining the satisfaction level is important in order to increase the quality of service and to provide better services based on expectations. Patient rights has a broad meaning that includes; health care services to be ready, sufficient and easily accessible even before people get sick, people to get the best services from health care providers when they get sick and people to benefit from necessary equipment in order to survive in case of disability. At the end of the study it is determined that; patitents and their companions are pleased of the hospitalization servicesin Çal Public Hospital and they would prefer it again.