Orta öğretim düzeyinde çalışan öğretmenlerin performansını etkileyen faktörler
The factors that affect the performance of the teachers working in secondary level education
- Tez No: 391693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, orta öğretim düzeyinde çalışan öğretmenlerin performansını etkileyen faktörleri belirleyerek, bu faktörlerin öğretmenlerin çalıştıkları ortamlara nasıl yansıdıklarını incelemektir. Yapılan çalışma ile orta öğretim okullarında çalışan öğretmenler üzerinde; ücret, çalışma ortamı ve yönetim gibi faktörlerin öğretmen performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Toplam 103 anket değerlendirmeye alınmış ve SPSS 17 programında güvenirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, öğretmen performansını en çok etkileyen faktörün, yönetim faktörü olduğu ortaya çıkmıştır. Yönetim faktörünü, çalışma ortamı ve ücret faktörleri izlemiştir. Dolayısıyla ücret faktörü, öğretmenlerin performansı üzerinde doğrudan arttırıcı bir etki göstermemiştir. Okul yöneticisinin tutumu, izleyeceği doğru ve etkili iletişim, öğretmenler için yapılan kariyer yatırımı ve kariyer geliştirme çalışmalarının artırılması zorunla hale geldiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kendilerini rahat hissettikleri ve baskı görmedikleri çalışma ortamlarında, daha yüksek performans göstererek çalıştıkları analiz sonuçlarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to define the factors that affect the performance of teachers working in secondary level and to investigate how those factors are reflected in their working environment. In this study, the factors, which are wages, working environment and management, are examined on the teachers who work at secondary level education schools to reveal how the performance of the teachers are affected by those factors. In total, 103 surveys are evaluated and reliability and validity of those surveys are checked with using SPSS 17 software tool by applying factor, correlation and regression analysis. As a result, this study reveals that the performance of teacher was affected mostly by management factor. The management factor was followed by working environment and wages. Hence, the wages factor did not show any effects that directly increase the performance of teachers. It is determined that the good attitude of the school manager with proper and effective communication and career investments and developments for teachers have to be increased. Also, it is supported by results of analysis that the performance of teachers are increased by providing them working conditions in which they can feel themselves comfortable and under no pressure.