İnvaziv girişimler sırasında hasta ve hasta yakınlarının müdahalelerinin hemşire üzerine etkisi
The effects of the interventions of the patients and their relatives on nurses during invasive procedures
- Tez No: 435694
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, invaziv girişimler sırasında hasta ve hasta yakınlarının müdahalelerinin hemşire üzerine etkisini incelemek için tanımlayıcı olarak yapıldı. Evreni İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesinde çalışan 500 ve özel bir hastanede çalışan 100 hemşire; örneklemi ise, çalıştıkları ünitelerde refakatçi bulunan ve hastalarına invaziv girişim yapılan 240 hemşire oluşturdu. Veriler, 33 soruluk anket formu ile toplandı. Çalışma verileri değerlendirilirken, dağılım ölçütleri ile Shapiro Wilks testi ve Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study examining the effects of interference of patients and their relatives during invasive procedures on nurses. 240 nurses among the population of 500 nurses working in a university hospital in İstanbul and 100 nurses from a private hospital in İstanbul were randomly chasen an examined data were collected throught a survey consisting of 33 questions. Distribution criteria, Shapiro Wilks test and qi-square test were used to operating data. p< 0,05 were accepted as meaningfulness. 39,6% of the nurses were between age 18-25, 70,4% were women and 77,9% were from the university hospital. During invasive procedures 27,5% foced interference throught patients/relatives grabbing their hands, 15% were threatened throught patient/relative walking towards them, 49,6% foced high volume vocal respinse. Among nurses working in a private hospital 81,1% suffered emotional stress due to behduiors of patients and their relatives; significently more them those working in a university hospital (62%) (χ2=5,911) (p=0,015). Nurses working in a university hospital suffered stress 42,8% during invasive procedures significently more them those in a private hospital (17%). The study; shows interence of patients and/ar their relatives negatively infinences nurses. This infivence created verying reactions in nurses determined.